Nasz teatr logo

"Leo Lipski Story - Miłość na Miodowej" w Instytucie Teatralnym

„Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” w reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego, stworzony na podstawie sztuki jego autorstwa i prozy Leo Lipskiego wystawiony zostanie premierowo 11 maja w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Spektakl impresaryjny Stowarzyszenia Pisarzy Polskich realizowany jest w ramach Programu KULTURA Funduszu SKE ZASP. 
   „Leo Lipski Story – Miłość na Miodowej” to pierwsze przeniesienie na zawodową scenę prozy Leo Lipskiego, wybitnego polskiego pisarza emigracyjnego pochodzenia żydowskiego, którego wymienia się na równi z Brunonem Schulzem i Witoldem Gombrowiczem. Urodzony w Zurychu, wychowany w Krakowie, pochowany w Tel-Avivie. Na jego grobie wyryto napis: „LEO LIPSKI – PISARZ POLSKI”. Spektakl jest opowieścią o przetrwaniu i walce z przeciwnościami losu.
   „Napisał tak niewiele i żył w takim odosobnieniu, daleko od kraju, który uważał za ojczyznę, że mało kto z czytelników powojennej literatury polskiej w ogóle o nim słyszał” – pisała prof. dr hab. z UW Hanna Gosk w książce o twórczości Leo Lipskiego „Jesteś sam w swojej drodze”.
   Reżyser Paweł Bitka Zapendowski stworzył sceniczną epopeję, w której podejmuje i rozwija tematy zaczerpnięte z autobiograficznych opowiadań Lipskiego. Spektakl zawiera sceny z przedwojennej młodości pisarza na krakowskim Kazimierzu („złota młodzież” żydowska) opowiadające o jego pierwszych sukcesach literackich i pierwszej miłości. Wypełniony jest wydarzeniami z jego burzliwego życia, podczas którego doświadczył: wybuchu wojny, ucieczki przed hitlerowcami, aresztowania we Lwowie, pobytu w łagrze, drogi z armią generała Andersa do Palestyny, potyfusowego paraliżu skazującego go na wieloletnie inwalidztwo, niemocy i biedy na emigracji w Izraelu. Jego trwanie było naznaczone obecnością kobiet-opiekunek oraz wolą przeżycia Holocaustu. Lipski zachował życie, lecz utracił wszystko co dla niego najważniejsze: rodzinę, przyjaciół, majątek, ojczyznę i zdolność do pisania.
   Oprócz historii ważnym elementem przedstawienia jest także oprawa muzyczna, która składa się z dźwięków radia, charakterystycznych dla epoki wojennej, oraz szlagierów dwudziestolecia międzywojennego i muzyki klezmerskiej.
   Na scenie wystąpią: Krzysztof Nowik, Joanna Derengowska i Ewa Kabsa.