Nasz teatr logo

"Romeo i Julia" w Teatrze Wielkim w Łodzi

Teatr Wielki w Łodzi wystawia 11 maja „Romeo i Julię” Hectora Berlioza w reżyserii Sashy Waltz, pod batutą Rafała Janiaka. Premiera odbywa się w ramach trwających XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych.
   Tworząc choreografię Romea i Julii (2007), Sasha Waltz zwróciła się ku jednej z najbardziej poruszających historii miłosnych w literaturze światowej. Historia nieszczęśliwych kochanków, których rodziny są wrogami, a których śmierć przynosi zrozumienie i pojednanie, jest jednym z najbardziej znanych dzieł Szekspira. Ta mroczna tragedia zainspirowała Hectora Berlioza do skomponowania dramatycznej symfonii Romeo i Julia na troje solistów, dwa duże chóry i orkiestrę. Podczas światowej premiery w 2007 roku gwiazdy Aurélie Dupont i Hervé Moreau tańczyli kochanków, którzy odnaleźli się dopiero po śmierci. Jesienią 2012 roku spektakl „Romeo i Julia” znalazł się w repertuarze mediolańskiej La Scali.
    W kwietniu 2015 roku w Berlinie odbyła się premiera „Romea i Julii” jako koprodukcja Deutsche Oper Berlin, La Scala w Mediolanie i Sasha Waltz & Guests. Tam po raz pierwszy choreografię tę zatańczyli tancerze zespołu Sasha Waltz & Guests.
   W roli Julii wystąpią Kata Ban/Karolina Urbaniak, a w roli Romeo Chase Vining/Joshua Legge. Libretto według Williama Szekspira napisała Emile Deschamps. Dekoracje zaprojektowali Pia Maier Schriever, Thomas Schenk i Sasha Waltz, zaś kostiumy są dziełem Bernda Skodziga.
   Produkcja Paryskiej Opery Narodowej wykonywana jest w oryginalnej, francuskiej wersji językowej.