Nasz teatr logo

"Cyrk Giuseppe" w Operze Śląskiej

„Cyrk Giuseppe” Piotra Mossa to najnowsza propozycja dla dzieci, przygotowana przez zespół Opery Śląskiej w Bytomiu. Premiera pięknej muzycznej baśni przepełnionej fantastyką i emocjami w sobotę 11 maja.
  „Cyrk Giuseppe” to opowieść o przygodach białego klauna Baltazara i jego wychowanka – Giuseppe. Bohaterów poznajemy, gdy w cyrku wybucha pożar. Baltazar – nie mogąc odnaleźć przygarniętego chłopczyka, przeświadczony o jego śmierci – popada w rozpacz. Trawiony smutkiem zakłada Cyrk Potworności i staje się Czerwonym Czarodziejem – treserem pająków, ropuch i nietoperzy.
   Tymczasem mały Giuseppe trafia do mroźnej Arktyki, gdzie zaprzyjaźnia się z różnymi zwierzętami morskimi. Po latach tułaczki wraca na ląd i zakłada Cyrk Niesamowitości. Występują w nim mówiące, kolorowe papugi, żonglujące słonie, zebry na szczudłach i tańcząca pantera. Czy Baltazar i Giuseppe pokonają przeciwności losu i spotkają się po latach rozłąki? Czy Baltazar odzyska radość życia?
   „Cyrk Giuseppe” w przystępny sposób ukazuje możliwości ilustracyjne orkiestry. W celu przedstawienia niesamowitych przygód cyrkowych bohaterów kompozytor posłużył się bogatym wachlarzem orkiestrowym. Obok instrumentów tradycyjnie występujących w orkiestrze znaleźć tu można klakson samochodowy, maszynę do robienia wiatru, a także różnego rodzaju gwizdki, czy syrenę okrętową. To właśnie muzyka i dźwięki przenoszą widza do świata wyobraźni, gdzie cyrkowa opowieść staje się niemal rzeczywistością, w której doskonałym przewodnikiem jest narrator.
   W dzisiejszym świecie przepełnionym przeróżnymi bodźcami atakującymi ze wszystkich stron, muzyka i niesamowity głos narratora (aktora) pozwolą na przeżywanie spektaklu w zupełnie innej formie artystycznej. Takie przeżycie może nam uświadomić jak ważny jest zmysł słuchu i jak wpływa na wyobraźnię i odbiór.
   W spektaklu wystąpią: Wojciech Malajkat/Artur Święs jako Narrator oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.