Nasz teatr logo

"Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Horzycy w Toruniu

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza 11 maja na premierą „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa w reżyserii Łukasza Czuja.
   „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa jest jak rozbite lustro, w którym w setkach refleksów widzimy Rosję, miłość, ludzką mizerność i ogrom samotności. Sednem powieści jest mroczna tajemnica i pytanie o banalność zła.
   Czym jest nasze życie i kto o nim decyduje – Bóg czy Diabeł? Twórcy spektaklu proponują publiczności rozmowę o współczesnym świecie, zbudowaną na bazie niezwykłego dzieła, które dla wielu pozostaje najważniejszą książką.  Rosja to stan umysłu – powiadają. Zawierają się w niej setki lat carskiego ucisku, radziecki terror, Katyń, zbrodnie na Ukrainie, a ponad tym wszystkim – żądza imperialnej potęgi i skłonność do podbijania mniejszych narodów.
   W taki świat trafia Woland wraz ze swoją szatańską świtą, która z jednej strony demaskuje zdrajców, a z drugiej wznieca pożary. Jest częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro (Faust, J. W. Goethe). Jest w tym też ogromna doza komizmu i brawurowych awantur, choćby o jesiotra drugiej świeżości…
   Na scenie wystąpią m.in. Małgorzata Abramowicz, Ada Dec, Karina Krzywicka, Anna Magalska, Matylda Podfilipska, Joanna Rozkosz, Julia Sobiesiak-Borucka, Mirosława Sobik, Julia Szczepańska, Przemysław Chojęta, Michał Darewski, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Łukasz Ignasiński, Maciej Raniszewski, Igor Tajchman, Paweł Tchórzelski, Michał Marek Ubysz, Arkadiusz Walesiak i Grzegorz Wiśniewski. Aktorom na scenie będzie towarzyszyć zespół muzyczny pod kierownictwem Igora Nowickiego. Scenografię spektaklu opracował Michał Urban, a ruch sceniczny - Jarosław Staniek. Muzykę skomponował Marcin Partyka, za reżyserię świateł odpowiada Daniel Sanjuan Ciepielewski, a za wizualizacje – Maja Szerel.