Nasz teatr logo

"Balladyna" w Teatrze Osterwy w Lublinie

Jan Hussakowski reżyseruje najnowszą premierę w Teatrze Osterwy w Lublinie. W sobotę 11 maja odczytana na nowo „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
   Przestrzeń teatru, z jego bezkresną głębią komponentów, jego kulisami, paludamentami i podsceniem stała się dla Słowackiego idealnym miejscem do tego, aby w niej, z pozycji ironicznego dystansu, umieścić tragikomiczną opowieść o człowieku uwikłanym w grę przypadku i konieczności.
   Oryginalność „Balladyny” wyraża się tym, że świat – teatr odsłania nam w postaci groteskowej „pułapki na myszy” moralnego mechanizmu obficie naoliwionego perlistym komizmem. Zatem wzruszajmy się tragicznym losem bohaterów śmiejąc się z daremności podejmowanych przez nich prób nasycenia swoich istnień zachłanną pożądliwością życia.
   Dla wytrawnych widzów będzie to przełamanie klasycznego wydania dramatu. Nowy obraz żalu i rozpaczy malowany uśmiechem i szyderą. Natomiast dla nowej publiki będzie to dobry początek teatralnej przygody. Poszukajmy wspólnie granicy, na której horror dotyka groteski. Wejdźmy do świata Słowian i odkryjmy konsekwencje, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterom „Balladyny”.
   W obsadzie: Kamila Janik, Jolanta Rychłowska, Krzysztof Olchawa, Daniel Salman, Maciej Grubich i gościnnie Witold Wieliński oraz Nina Biel. Za reżyserię, adaptację i opracowanie muzyczne odpowiada Jan Hussakowski. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Agata Stanula.