Nasz teatr logo

"Caligula 2.0" w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa 10 i 11 maja wystawia podwójną premierę najnowszej sztuki norweskiego reżysera Rolfa Almego „Caligula 2.0”. Spektakl, grany w języku angielskim z polskimi napisami.
   Minęły dwa, albo dwadzieścia lat rządów cesarza Kaliguli, trudno powiedzieć ile na pewno. Czas dłuży się niczym oczekiwanie na wizytę u dentysty, gdy czeka nas bolesne usuwanie zęba. Kaligula się nudzi. Czego może jeszcze pragnąć jeden z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi na świecie? Posiadanie ponad 700 wozów (co prawda jeszcze nie wynalezionych), wzbudzające strach kochanki i całkowita kontrola nad bogatym kontynentem nie wystarczają, by zapisać się w historii jako największy tyran i imperator.
   Rozwiązaniem wydaje się specjalna operacja imperialna mająca na celu przejęcie sąsiedniego kraju, wsparta sprawnie działającą i kreatywną machiną propagandową. Tymczasem skorumpowani oligarchowie nerwowo krążą wokół klatki z lwami, klaszcząc gladiatorom, a generałowie armii bacznie obserwują swoje tyły w obawie przed kulami z pistoletów Gurza kalibru 9 mm (również nieistniejących w owym czasie). Czy Kaligula utrzyma się u władzy, podczas gdy jego imperium powoli zaczyna brakować żywności i mięsa armatniego? A może czeka go ostatni zachód słońca, a jedynym towarzyszem będzie jego ulubiony koń, świeżo mianowany senatorem – Incitatus?
   Najnowsza sztuka Rolfa Almego, z międzynarodową obsadą z Ukrainy, Polski, Australii i Norwegii, reinterpretuje trwający konflikt na Ukrainie. Alme, znany ze swojego reżyserskiego stylu polegającego na wykorzystywaniu i „przepisywaniu” mitów i opowieści starożytnych, by komentować i oświetlać współczesność, w „Caliguli 2.0” posługuje się postacią Kaliguli i starożytnym Rzymem jako ramami do zbadania Rosji pod rządami Putina i tematu jego wojny, przynoszącej niekończące się cierpienie i dalekosiężne geopolityczne konsekwencje. „Caligula 2.0” opowiada historię społeczeństwa opartego na strachu i inwigilacji, poruszając się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, gdzie totalitarny system cesarza powoli rozpada się w wyniku niekończących się wojen i międzynarodowych sankcji. Tyraniczny cesarz Kaligula na zawsze pozostanie symbolem władcy absolutnego.
   W obsadzie: Piotr Misztela, Elisabeth Dahl, Christian Hestø, Tyrone Douglas i Anna Darmoriz. Muzykę napisał Christian Hestø.