Nasz teatr logo

"Giselle, tańcz!" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza w piątek 10 maja na premierę spektaklu "Giselle, tańcz!"  w reżyserii Anny Obszańskiej.
   W 1969 w Japonii odnotowano pierwszy przypadek karōshi – śmierci z przepracowania. W XXI wieku karōshi jest zjawiskiem odnotowywanym na całym świecie.
   Spektakl choreograficzny „Giselle, tańcz!” inspirowany jest klasycznym baletem romantycznym „Giselle”. Balet stanowi pretekst do opowieści o sile ciała oraz o jego eksploatacji, testowaniu granic, wycieńczającym treningu i o imperatywie ciągłej pracy. Balet staje się lustrem dla naszej codzienności; w świecie baletu pracuje się, by osiągnąć iluzję nieważkości, pokonać grawitację i fizjologię. W naszym świecie cele pracy definiujemy bardziej przyziemnie, ale również rzadko potrafimy powiedzieć sobie „dość”.
   Walka, którą stacza główna bohaterka baletu – balansując pomiędzy światami życia i śmierci – to sytuacja, z której czerpie autorka spektaklu, by opowiedzieć własną, osobistą historię. W centrum opowieści znajduje się ciało niesłuchane i przeoczone. Polacy są jednym z dwóch (wraz z Grekami) najbardziej przepracowanych społeczeństw Europy. Dyskusja o higienie pracy nadal nie przebija się do powszechnej świadomości.
   W obsadzie: Barbara Biel, Arkadiusz Buszko, Adrianna Janowska-Moniuszko, Iwona Kowalska, Adam Kuzycz-Berezowski i gościnnie Kacper Kujawa, Maria Wójtowicz, Agnieszka Ferenc oraz Magdalena Malik. Dramaturgię i tekst opracował Maciej Podstawny, kostiumy zaprojektował Mateusz Jagodziński, a muzykę skomponowała Małgorzata Penkalla. Za reżyserię świateł odpowiada Aleksandr Prowaliński.