Nasz teatr logo

"Pajace / Rycerskość wieśniacza" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Popularne opery "Pajace" i "Rycerskość wieśniacza" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku będzie można usłyszeć premierowo w oryginalnych partyturach już 10 maja. Reżyseruje Michał Znaniecki, a kierownictwo muzyczne objął dyrygent Massimiliano Caldi.
   Dwa arcydzieła repertuaru werystycznego: „Pajace” Ruggera Leoncavalla i „Rycerskość wieśniacza” Pietra Mascagniego stanowią od lat nierozłączną parę. Zostały napisane na ten sam konkurs ogłoszony przez mediolańskie wydawnictwo muzyczne w 1890 roku. Partytura nadesłana przez Mascagniego zdobyła wówczas pierwsze miejsce. Szybko jednak okazało się, że dzieło Leoncavalla reprezentuje również wyjątkową wartość artystyczną. Sukces premiery „Pajaców” przeszedł najśmielsze oczekiwania i od tego momentu obie opery wystawiane są razem podczas jednego spektaklu.
   Zgodnie z tą tradycją także Opera i Filharmonia Podlaska włącza do swojego repertuaru dwa dzieła werystyczne. Białostocka inscenizacja będzie prapremierą oryginalnej partytury „Rycerskości wieśniaczej”, którą opracowało wydawnictwo Bärenreiter.
   Akcja „Pajaców” toczy się we włoskiej wiosce i przedstawia życie grupy artystów cyrkowych. Dramaturgia utworu zbudowana jest w oparciu o tragedię miłosną głównych bohaterów, a niezwykle śpiewna i dynamiczna muzyka Leoncavalla wydobywa z postaci całą emocjonalną paletę. Kompozytor w jednym dziele zręcznie połączył farsę i tragedię i odmalował dramat zazdrości w środowisku artystycznym, kończący się rozlewem krwi.
   W „Rycerskości wieśniaczej” Mascagni zawarł gęstą mieszaninę miłości, namiętności i zdrady, hańbę, pojedynek i śmierć – emocje kipiące jak wulkan na tle sycylijskiej wsi, przez którą przechodzi wielkanocna procesja. Kompozytor podkreślił werystyczny styl opery poprzez brutalność, naturalizm, melodramatyczne gesty oraz śpiew zmieszany z gwarem i okrzykami.
   Spektakl wykonywany jest w języku włoskim z polskimi napisami. Wśród solistów wystąpią m.in. Marcelina Román, Gianni Leccese czy znany z Metropolitan Opera meksykański tenor Luis Chapa. W spektaklu wystąpi też chór i balet OiFP. Scenografię opracował Luigi Scoglio, scenografie multimedialne przygotowała Karolina Jacewicz, a plakat jest dziełem Michała Hellera i Marcina Rogalskiego.