Nasz teatr logo

"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

"Małe zbrodnie małżeńskie" w reżyserii i adaptacji Jolanty Hinc-Mackiewicz zagoszczą premierowo 10 maja w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
   „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta to dramat o małżeństwie, które po latach wspólnego życia próbuje odbudować swoją relację, poszukując źródeł niezrozumienia i wracając do pierwszych wspólnych chwil. Czy problemem jest amnezja głównego bohatera, który uległ wypadkowi czy kłamstwa? Kto kłamie i dlaczego? Mąż czy żona?
   Co uniemożliwia porozumienie: egotyzm i skupienie na sobie pisarza czy podejrzliwość jego żony, a może wyobrażenia na temat związku, o których nie mówi się partnerowi?
   Jak bardzo kobieta i mężczyzna różnią się od siebie, że się nie rozpoznają, mimo długiego stażu wspólnego pożycia małżeńskiego?  Te wszystkie poważne kwestie chwilami podane lekko i dowcipnie, a chwilami zupełnie serio będą bawić, a być może wzruszą, wywołując refleksję nad naszymi relacjami z najbliższymi.
   Całość rozgrywa się w ascetycznej przestrzeni skomponowanej przez Tomasza Wójcika. Minimalistyczna scenografia zbudowana z form przestrzennych połączonych z wizualizacjami na żywo symbolizuje trudny proces rekonstrukcji pamięci bohatera. Obrazuje też destrukcję związku.
   W obsadzie: Arleta Godziszewska, Krzysztof Ławniczak, Marek Cichucki i Monika Zaborska. Za opracowanie muzyczne odpowiada Jacek Sawicki – „oprawca muzyczny” kilkudziesięciu spektakli realizowanych w offowym Teatrze Efemerycznym. Ruch sceniczny wg swojej autorskiej metody opracowała białostocka choreografka Dorota Baranowska.