Nasz teatr logo

"Listy do Mileny" w Teatrze KTO

9 maja na scenie krakowskiego Teatru KTO swoją premierę będzie miał kolejny spektakl będący efektem trwających od dwóch sezonów warsztatów teatralnych skierowanych do osób w wieku senioralnym. W tym roku uczestnicy pokażą "Listy do Mileny" w reżyserii i według scenariusza Macieja Gorczyńskiego.
   „Krakowscy seniorzy trzymają się mocno. Nie maleje liczba zgłoszeń i chętnych do udziału w naszym dziewięciomiesięcznym cyklu rozwijanym w duchu pedagogiki teatru. Na scenie zobaczymy, aż dwadzieścia cztery osoby! W tym roku uczestników swoją reżyserską opieką otoczył znany z wielokrotnie nagradzanej realizacji »Innych ludzi« Doroty Masłowskiej, Maciej Gorczyński. Szykuje się naprawdę interesująca premiera. A my nie osiadamy na laurach, z każdą edycją programu w Teatrze KTO idziemy o krok dalej. Domykamy ostatnie szczegóły kolejnej edycji startującej w nowym sezonie i już teraz mogę powiedzieć, że szykujemy prawdziwą niespodziankę” – obiecuje Sławomir Szczurek, koordynartor projektu „KTO?Senior!”.
   „Listy do Mileny” to historia fascynującego związku Mileny Jesenskiej i Franza Kafki. Listy 38-letniego Franza Kafki do 24-letniej Mileny Jesenskiej, czeskiej dziennikarki i tłumaczki mieszkającej w Wiedniu, są zapisem głębokiego porozumienia, niespełnionej miłości i jednocześnie lustrem, w którym przegląda się walczący z własnymi upiorami i bezsennością autor ,,Procesu”. ,,Listy do Mileny” uznawane są za jeden z najpiękniejszych tekstów o miłości w historii literatury.
   Zbiór listów Kafki (listy Mileny autor ,,Procesu” spalił) jest świadectwem historii uczucia i jednocześnie uniwersalną opowieścią przedstawiającą etapy związku: od fascynacji, pełni miłości, aż do kryzysu, zdystansowania i gorzkiej samoświadomości.
   W obsadzie: Marian Apostoł, Jolanta Balicka, Zuzanna Bień, Bogusława Bigaj, Grzegorz Bigaj, Dorota Daszkiewicz, Zbigniew Dominiak, Nina Dragosz, Anna Ewa Foltman, Bożena Gutowska, Dorota Kabala, Elżbieta Kaim, Ewa Michałowicz, Zbigniew Leszek Nalepka, Alina Rojek-Stokłosa, Bogusława Simińska, Elżbieta Starszak-Trus, Roma Strzelska, Urszula Torbiczuk, Maciej Uliński, Barbara Waksmańska, Marek Wójciga, Janina Zarzycka-Bem i Ewa Zdziejowska. Przygotowanie ruchowe opracowała Paulina Lasyk, a muzykę napisał Zbigniew Dominiak.
Fot. Robert Siwek