Nasz teatr logo

"CIRCUS CARAVANA" w Teatrze KTO

28 kwietnia Teatr KTO zaprasza o 17.00 na plac Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle. W ramach projektu ICEBREAKING odbędzie się tam premiera, a zarazem jedyna prezentacja w Polsce, międzynarodowego spektaklu bez słów „CIRCUS CARAVANA”, podejmującego tematykę zacieśniania więzi pomiędzy mieszkańcami krajów V4 a uchodźcami z Ukrainy. W spektaklu występuje trójka aktorów Teatru KTO – Paulina Lasyk, Sławomir Bendykowski i Mieszko Syc.
   W ramach projektu ICEBREAKING, cztery partnerskie instytucje z koordynacją The Ensemble of Irregular Theatre stworzyły widowisko plenerowe „CIRCUS CARAVANA”. Przedstawienie stworzone w konwencji społecznej inkluzywności, przełamuje uprzedzenia, ukazuje korzyści płynące ze współistnienia w zróżnicowanej zbiorowości i zbliża ludzi do siebie.
   W kraju wybucha wojna. Tamtejszy cyrk rozpada się, a jego artyści rozpraszają się po świecie, szukając nowego miejsca dla siebie i swej cyrkowej areny. Kogo spotkają na nowej drodze? Jaki los czeka ich na obczyźnie i czy zdołają zapuścić tam korzenie?
   Przedstawienie muzyczno-wizualno-ruchowe, czerpiące z elementów świata cyrku i groteski, porusza problem uchodźców i ich akceptacji. Spektakl obnaża sztucznie wznoszone mury uprzedzeń, przynosi wiarę w ludzkie odruchy, reanimuje marzenia. Przywraca nadzieję na przyszłość w bardziej tolerancyjnym świecie. A może to tylko utopijna bańka?
   Libretto i scenariusz opracowali Petr Novotný & Tomáš Kout (CZ) i Jana Mikitková (SK), która jest także reżyserką spektaklu. Dramaturgią i produkcją zajął się Ján Fakla (SK), scenografię opracował Tomáš Žižka (CZ), kostiumy zaprojektowała Anna Weszelovszky (HU), a muzykę napisał Róbert Mankovecký (SK).
   Obok trojga aktorów Teatru Kto wystąpią: Gergely Kiss, Dorottya Podmaniczky, Bálint Turai (HU), Angela Nwagbo, Daniela Voráčková (CZ), Anton Eliáš i Dušan Krnáč (SK).