Nasz teatr logo

"Iwona, księżniczka Burgunda" w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprasza w niedzielę 28 kwietnia na premierę dramatu Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii i opracowaniu muzycznym Jarosława Tumidajskiego.
   "Iwona..." została napisana w 1938 roku. Przed wojną nie wzbudziła większego zainteresowania. Doczekała się realizacji scenicznej... po dwudziestu latach - z perspektywy lat pięćdziesiątych rysowała się już jako jedna z najoryginalniejszych sztuk dwudziestolecia międzywojennego. W latach sześćdziesiątych wprowadzono ją na sceny europejskie.
   W dramacie tym Gombrowicz zastosował fundamentalną zasadę swojej twórczości literackiej. Zaproponował rodzaj groteski, ale w realistycznej scenerii, aby nie zatracić "trzeźwości i naturalności w psychologii osób i akcji", gdzie śmiech przechodzi w powagę.
   Iwona — dziewczę brzydkie, nieśmiałe, nudne zostaje narzeczoną księcia, który wbrew prawom natury postanowił pokochać brzydulę. Obecność dziewczyny w pałacu królewskim sprawia, że ...dwór postanawia pozbyć się Iwony.
   Na scenie wystąpią: Nela Maciejewska, Marek Braun, Małgorzata Maślanka, Tomasz Wóltański, Michał Węgrzyński, Zuzanna Repelowicz, Filip Łannik, Mateusz Paluch, Joanna Jędrejek i Natalia Samojlik. Scenografię zaprojektował Michał Dracz, a kostiumy - Krystian Szymczak.