Nasz teatr logo

"Wielki Gatsby" w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Jedna z największych powieści XX wieku - „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda w reżyserii Jakuba Roszkowskiego - trafi premierowo na scenę MOS Teatru Słowackiego 20 kwietnia.
   Opowieść o wielkim marzeniu, wielkiej miłości, wielkim rozczarowaniu i wielkiej pustce. Opowieść o świecie, który otrząsa się z mrocznych czasów wojny, rzucając się w wir uciech epoki jazzu.
   Rezydencja Jaya Gatsby’ego, Dolina Popiołów, Long Island, USA. Lato 1924 roku. Około godziny 20.00. Na podjazd zajeżdżają kolejne eksluzywne limuzyny. Służba wita gości szerokim uśmiechem i szampanem. Ze środka słychać gwar i dźwięki strojącej się jazzowej kapeli. Wszechogarniający, oszałamiający zapach perfum, kwiatów, pożądania i pieniędzy. I te ciągłe pytania: gdzie jest gospodarz?, jak udało mu się sprosić tutaj całą śmietankę Nowego Jorku?, i wreszcie: kim tak naprawdę jest Wielki Gatsby? Nagle rozbrzmiewa muzyka – swingująca, porywająca. Wszyscy pospiesznie zrzucają drogie płaszcze i biegną na parkiet. A ty? Na co czekasz? 
   Wielka powieść, która za życia autora nie zyskała szczególnej popularności, trafiła w końcu do kanonu amerykańskiej literatury i znana jest dziś powszechnie dzięki pięciu ekranizacjom. Teraz 99 lat po publikacji doczekała się premiery na deskach Teatru im. Słowackiego.
   Na scenie wystąpią: Karol  Kubasiewicz, Dominik Stroka, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski, Magda Osińska / Karolina Kazoń, Grzegorz Łukawski, Wanda Skorny, Dominika Feiglewicz i gościnnie Zuzanna Skolias-Pakuła. Scenografię, kostiumy, światlo i wideo zaprojektował Mirek Kaczmarek, muzykę skomponowałi Antonis Skolias i Zuzanna Skolias-Pakuła, zaś choreografię opracowała Urszula Parol. Plakat Magdy Górskiej.