Nasz teatr logo

"Don Pasquale" w Operze Novej w Bydgoszczy

Jubileuszowy XXX Bydgoski Festiwal Operowy rozpoczyna się 20 kwietnia i potrwa do 5 maja. Na inaugurację Opera Nova przygotowała premierę „Don Pasquale" Gaetana Donizettiego w reżyserii Pawła Szkotaka. 
   „Don Pasquale” - to jedna z najlepszych i zarazem ostatnia z oper buffa Gaetana Donizettiego, skomponowana do libretta Giovanniego Ruffini. Światowa prapremiera odbyła się 3 stycznia 1843 r. w Théâtre Italien w Paryżu i jeszcze tego samego roku dzieło z powodzeniem wystawiano na scenach Brukseli, Wiednia, Londynu, Mediolanu… W czerwcu 1844 r. w Operze Warszawskiej miała miejsce polska premiera. Dzieło, które niewątpliwie zrobiło karierę na najważniejszych scenach świata, w Polsce nie było zbyt często wystawiane. 
   Premiera Opery Nova „Don Pasquale” na przestrzeni trzech dekad Festiwalu będzie drugą operą komiczną Gaetana Donizettiego bydgoskiej produkcji, które zainauguruje muzyczne święto, bowiem piętnaście lat temu Festiwal zainaugurowano „Napojem miłosnym”.  
      Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Wajrak, przygotowanie Chóru spoczęło zaś na Henryku Wierzchoniu. Twórcą wielkiej scenografii jest Mariusz Napierała, choreografię przygotowała Iwona Runowska, a światła reżyseruje Maciej Igielski.