Nasz teatr logo

"Dzieje grzechu" w Starym Teatrze

Nowa Scena Narodowego Starego Teatru zaprasza 19 kwietnia na premierę spektaklu wg Stefana Żeromskiego „Dzieje grzechu” w reżyserii Wojtka Rodaka. Współproducentem przedstawienia jest Teatr Mały Tychy.
   Na rok przed setną rocznicą śmierci Stefana Żeromskiego, twórcy i twórczynie sięgają do klasyki polskiego modernizmu po jedną z najbardziej kontrowersyjnych powieści tamtego okresu.
   Pracując z samą konwencją melodramatu i ją dekonstruując, przyglądają się losom głównej bohaterki Ewy, traktując ją w sposób niejednostkowy i metaforyczny, a także konfrontując na scenie z męskimi bohaterami tej powieści. Realizatorki i realizatorzy podejmują próbę queerowo-feministycznego odczytania historii Ewy, starając się wykroczyć poza męskie spojrzenie zapisane w powieści Żeromskiego, a następnie utrwalone w filmowej adaptacji Waleriana Borowczyka. W centrum ich zainteresowania znajduje się uwikłanie bohaterki w zależności patriarchatu oraz to, jak na przestrzeni lat zmieniła się narracja wokół kobiet. 
   Pragną spojrzeć na kobiece ciało i seksualność w sposób podmiotowy, szukając sposobu na wyzwolenie ich z konwencji. Czy Ewa wygnana z raju za pierwszy grzech już zawsze musi być skazana na piekło?
   W obsadzie: Szymon Czacki, Małgorzata Gałkowska, Magda Grąziowska, Stanisław Linowski, Filip Perkowski, Przemysław Przestrzelski i Karolina Staniec. Scenariusz i dramaturgię opracowała Iga Gańczarczyk, scenografię i światła zaprojektowała Katarzyna Pawelec, a choreografię - Alka Nauman. Kostiumy wyszły spod ręki Marty Szypulskiej, a muzykę skomponowała Teoniki Rożynek.