Nasz teatr logo

"Zmierzch długiego dnia" w Teatrze Nowym w Poznaniu

Zanim nastąpi "Zmierzch długiego dnia" 19 kwietnia, wcześniej premiera sztuki Eugene’a O’Neilla w Teatrze Nowym w Poznanu. Reżyseruje André Hübner-Ochodlo.
   Eugene O’Neill, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1936 roku, chciał, by ten wyjątkowy, mocno autobiograficzny tekst opublikowano najwcześniej ćwierć wieku po jego śmierci i by go nigdy nie wystawiano. Jego woli nie wypełniono – zmarł w 1953 roku, „Zmierzch” ukazał się trzy lata później i z miejsca uznano go za arcydzieło, co potwierdziły m.in. Tony Award za najlepszą sztukę i przyznana pośmiertnie Nagroda Pulitzera w dziedzinie dramaturgii. Najbardziej osobisty, wyjątkowy dramat jednego z klasyków amerykańskiego dramatu realistycznego usłyszymy w zupełnie nowym tłumaczeniu Jacka Poniedziałka.
   Ile można przeżyć i przecierpieć w zaledwie jeden letni dzień – od świtu do zmierzchu? Członkowie rodziny Tyrone przekonają się o tym na własnej skórze. James – aktor, niegdyś słynny – obarczony traumą dzieciństwa przeżytego w zupełnej nędzy, tyranizuje rodzinę swoim nadmiernym skąpstwem. Mary, jego żona, wciąż nie umie poradzić sobie ze śmiercią jednego z dzieci, która doprowadziła ją kiedyś do uzależnienia od morfiny. Ich starszy syn stacza się w otchłań cynizmu i alkoholizmu, jego młodszy brat, /alter ego /samego autora – zmaga się z wymagającą kosztownych kuracji gruźlicą…
   Nieuchronność losu wpędza całą czwórkę w pułapkę bez wyjścia: zaklęty krąg wzajemnego udręczania się i usprawiedliwiania, oskarżeń i aktów przebaczenia, gładkich kłamstw i brutalnych prawd…
   W obsadzie: Bożena Borowska-Kropielnicka, Łukasz Chrzuszcz, Ildefons Stachowiak i Bartosz Włodarczyk. Scenografię i kostiumy spektaklu zaprojektował reżyser André Hübner-Ochodlo, zaś muzykę napisał Adam Żuchowski.