Nasz teatr logo

"Zemsta" w Teatrze Komedia

„Zemsta” - klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej we współczesnej inscenizacji Michała Zadary premierowo w Teatrze Komedia w piątek 19 kwietnia.
   „Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy. 
   Trwa walka o nieruchomość między Cześnikiem i Rejentem. Obaj są bezlitośni i mają nadzieję, że władza wyleczy ich z potwornej samotności. Sztuka stłamszona przez 150 lat przez poczciwe inscenizacje odradza się w Teatrze Komedia jako bezkompromisowy konflikt o majątek i wpływy. Zemsta to sztuka o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasyceniu. W świecie zemsty potencjał przemocy jest zawsze wysoki. I czasami przemoc wybucha z byle jakiego powodu, a w spory angażowane są kolejne pokolenia.
   Realizowana w Komedii Zemsta zrywa z podejściem „szlachetnie, czyli nudno i po literach” albo „radykalnie, czyli napisane raz jeszcze”. To inscenizacja w światłach wielkiego miasta, ale z drugiej strony to również Zemsta bez skrótów, grana wierszem zgodnie z zapisem, nie „przepisana na nowo” - i taka, jakiej chciał autor: z branymi na poważnie, skomplikowanymi i żywymi postaciami, których śmieszność potęguje często tragizm.
   Jeśli myślicie, że w „Zemście” wszystko dzieje się z powodu sporu o mur dzielący na dwie części zamek zamieszkały przez Cześnika i Rejenta, to u nas dowiecie się jak było naprawdę. Bo mur nie odgrywa u Fredry żadnej roli fabularnej, jest tylko przykładem napiętej sytuacji. Wszystko może być pretekstem do wybuchu przemocy: nawet murowanie kilku cegieł. Powiecie, że to nadal przykład wojny polsko-polskiej - my odpowiemy: nie, to obraz rozpaczy osobistych dramatów.
   W obsadzie: Maciej Stuhr, Arkadiusz Brykalski, Bartosz Porczyk, Barbara Wysocka, Filip Lipiecki, Paulina Szostak, Mikołaj Woubishet, Monika Cieciora, Damian Mirga oraz Robert Ostolski, Paweł Stefaniak i Krzysztof Iwański. Scenografię spektaklu zaprojektował Robert Rumas, kostiumy - Pola Gomółka, a choreografię i ruch sceniczny opracowała Ewelina Adamska-Porczyk. Światło reżyseruje Artur Sienicki. Fot. Marek Zimakiewicz.