Nasz teatr logo

"Folwark zwierzęcy" w Teatrze Śląskim

Premiera „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jana Klaty już 19 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.
   Pan Jones, gospodarz z Folwarku Dworskiego, nie mógł być świadom rewolucyjnego ducha drzemiącego w wygłodzonych zwierzętach. Tymczasem wielkimi krokami zbliżała się zmiana dotychczasowego porządku. Dobra zmiana. Bo odzyskany z rąk złego człowieka świat nie zna głodu, zmęczenia i nierówności. Ludzie – oto zasadniczy problem świata zwierząt. Wystarczy się ich pozbyć, a świetlana przyszłość sama nadejdzie. Przyszłość, w której wszyscy są równi i wspólnymi siłami budują lepszą rzeczywistość. Nie dajmy się więc zwieść wrogiej propagandzie. Tu wszystko jest możliwe, a zwierzęta są szczęśliwe.
   W swojej pierwszej realizacji dla Teatru Śląskiego Jan Klata sięga po jedno z najważniejszych dzieł literatury europejskiej, by zapytać o uniwersalność mechanizmów politycznych dostrzeżonych i opisanych przez Orwella.
   W obsadzie: Nina Batovska, Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Błaszczyńska, Alina Chechelska, Marcin Gaweł, Jerzy Głybin, Anna Kadulska, Paweł Kempa, Ewa Kutynia, Ewa Leśniak, Arkadiusz Machel, Roman Michalski, Michał Piotrowski, Aleksandra Przybył, Grzegorz Przybył, Dawid Ściupidro, Kateryna Vasiukova i gościnnie Aleksandra Bernatek. Adaptację i dramaturgię przygotował Miłosz Markiewicz, zaś scenografię, kostiumy i światła - Justyna Łagowska. Choreografię opracował Maćko Prusak.