Nasz teatr logo

"Antygona w Molenbeek" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Anna Smolar wraca z kolejną premierą do Warszawy. Na deskach Teatru Dramatycznego we czwartek 18 kwietnia spektakl "Antygona w Molenbeek" na podstawie dramatu Stefana Hertmansa w przekładzie Jerzego Kocha.
   Molenbeek to nazwa dzielnicy w stolicy Belgii, Brukseli. Ta niedofinansowana, przeludniona przestrzeń leżąca nieomal w centrum stolicy Europy określana jest czasem „małym Maroko”. Świat efektownych medialnych etykiet ochrzcił ją również mianem „bazy dżihadu”. I to właśnie tu umieszcza akcję inspirowanego tragedią Sofoklesa dramatu Stefana Hertmansa.
   Poetycki, pełen zaskakujących obrazów tekst opowiada historię Belgijki o arabskim pochodzeniu, uzdolnionej studentki prawa, która próbuje odebrać z lokalnej kostnicy ciało swojego brata. Dla niej to członek rodziny, ukochany brat, najbliższa osoba, z którą spędziła całe dzieciństwo - dla miejscowych władz to sprawca zamachu bombowego. Tak jak u Sofoklesa, bohaterka walczy o prawo do pochówku i do własnej żałoby - władze, w imię demokracji i pozorów, bezpieczeństwa i procedur, odbierają jej tę możliwość. Konflikt stopniowo się zaostrza, a starania bohaterki o wydobycie ciała stają się coraz bardziej obsesyjne i radykalne, odsłaniając otchłań emocji i spraw, których kodeks prawny nie potrafi uregulować.
   Na scenie wystąpią Marianna Linde, Michał Sikorski i gościnnie Maniucha Bikont wykonując muzykę na żywo. Scenografię i kostiumy opracowała Anna Met, muzykę napisał Jan Duszyński, ruch sceniczny zaprojektowała Alicja Czyczel, a światła i wideo przygotował Rafał Paradowski. Haft - Monika Dróżyńska.