Nasz teatr logo

"Mały Książę" w Teatrze Lalek Banialuka

Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej zaprasza 14 kwietnia na premierę "Małego Księcia" w reżyserii Filipa Jaśkiewicza.
   „Mały Książę poprzez swój "barankowy portal" wciąga nas do swojej opowieści, w której poszukiwania przyjaźni i bliskości spotykają się z poważnym światem dorosłych – mówi reżyser Filip Jaśkiewicz. – To opowieść o wychodzeniu z pudełka i burzeniu ścian między nami. O budowaniu wspólnego domu. O budowaniu mostów. O budowaniu więzi. O budowaniu z nich jeszcze czegoś innego. Bo może nieważne jest to, co zbudujemy, ale z kim? Mały Książę szuka w swoim życiu kogoś  takiego. A Ty? Może już masz kogoś takiego? Kim jest Twój przyjaciel? Jak brzmi jego głos? Czy zbiera motyle?”
   Ponad 375 – na tyle języków, dialektów i gwar przetłumaczono i przełożono „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Jest to najbardziej popularna książka dla dzieci na świecie. Właśnie – czy aby na pewno tylko dla dzieci? Fenomen dzieła tkwi między innymi w jego uniwersalności. Oceany treści i znaczeń, zawartych na zaledwie kilkudziesięciu stronach książeczki, pozostają aktualne niezależnie od wieku odbiorcy, czy choćby szerokości geograficznej, którą zamieszkuje.
   W świecie wielu pytań i nieproporcjonalnie mniejszej liczby odpowiedzi, niezmiennie „najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu”.
   W spektaklu wystąpią: Maciej Jabłonowski, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski i Piotr Tomaszewski. Scenografię i kostiumy opracowała Katarzyna Leks, a muzykę skomponował Michał Krzyżanowski.