Nasz teatr logo

"Krwawe gody" w Teatrze Żeromskiego w Kielcach

„Krwawe gody" Federico Garcii Lorki w reżyserii Kuby Kowalskiego zagoszczą premierowo 13 kwietnia na scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
   Duch tragicznej, niespełnionej miłości i niemożność wyrażenia siebie w warunkach konserwatywnego społeczeństwa są szczególnie obecne w „Krwawych godach”. Adaptacja Małgorzaty Maciejewskiej łączy tekst dramatu Lorki z fantazją o jego ostatnich dniach, które poeta spędził w ukryciu u swojego przyjaciela z młodości i – być może – kochanka. Naczelnym tematem są tutaj miłość i pożądanie, które nie poddają się racjonalnej ocenie i kontroli. Są żywiołem, siłą destrukcyjną i rewolucyjną, wymykającą się normom i nie uznającą żadnej zwierzchniej władzy. Miłość jest dla bohaterów Lorki przekleństwem i wyrokiem śmierci, a jednocześnie to ona nadaje sens i wartość ich egzystencji. Tylko miłość może przekroczyć społeczne i polityczne granice, zdaje się mówić poeta. I – paradoksalnie – tylko kochankowie przeżyją.
   W obsadzie: Anna Antoniewicz, Klaudia Janas, Joanna Kasperek, Beata Pszeniczna, Mateusz Bernacik, Kuba Golla, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata i Dawid Żłobiński. Scenografię i kostiumy zaprojektował Maks Mac, a choreografię - Krystian Łysoń. Muzykę do spektaklu napisał Kamil Pater, zaś światła reżyseruje Damian Pawella. Plakat Sebastiana Winklera.