Nasz teatr logo

"Gra snów" w Teatrze Narodowym

Wizyjny dramat Augusta Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha „Gra snów” zagości premierowo na deskach Sceny przy Wierzbowej Teatru Narodowego w sobotę 13 kwietnia.
   W dramacie Strindberga Córka boga Indry schodzi na Ziemię. Jednak nie spogląda na nią z dystansu, lecz doświadcza ludzkiej doli, wysłuchuje człowieka i pochyla się nad nim. „Pracujemy nad opowieścią o spotkaniu kobiety-bogini z człowiekiem i opowieścią o tym, czego dzisiaj od Boga oczekujemy. To jest trudne, ale postanowiliśmy nie bać się używać dużych liter” – mówi Sławomir Narloch. 
   Na Scenie przy Wierzbowej powstaje przedstawienie na wielu poziomach odwołujące się do moralitetu. Średniowieczny gatunek, obecny także w warstwie muzycznej i plastycznej spektaklu i skojarzony ze współczesnym odczuwaniem, pomaga rozpoznać nasz dzisiejszy los z jego smutkiem, niepokojem, rozedrganiem, ale i pięknem, szczęściem, radością. 
   „Podążając za everymanem, który jest głównym bohaterem naszej wersji tej opowieści, chcemy odnaleźć sensy moralitetowej wędrówki – podkreśla reżyser. – Jest to podróż zawsze nieprzewidywalna, tajemnicza, bez względu na to, jak dokładnie się ją zaplanuje i ile map weźmie się do plecaka. Ale trzeba ją odbyć, bo przecież dopóki nie rozwiążemy wszystkich zagadek, dopóty, jako ludzkość, mamy, po co iść”.
   Na scenie wystąpią: Ewa Bukała, Cezary Kosiński, Kacper Matula, Jakub Gawlik, Piotr Kramer, Grzegorz Kwiecień, Anna Lobedan, Sławomira Łozińska, Hubert Paszkiewicz, Henryk Simon, Patrycja Soliman, Anna Ułas i gościnnie Malwina Laska-Eichmann. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Martyna Kander, muzykę wykonywaną na żywo przez zespół napisał Jakub Gawlik, a światło reżyseruje Karolina Gębska.
Fot. Wojciech Olkuśnik/East News