Nasz teatr logo

"Ciemności kryją ziemię" w Teatrze Wybrzeże

Na scenie Stara Apteka gdańskiego Teatru Wybrzeże 12 kwietnia premiera spektaklu „Ciemności kryją ziemię" na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Tomasza Fryzła. 
   „Gdybym mógł się modlić, modliłbym się o jego śmierć” - mówi młody dominikanin Diego o Wielkim Inkwizytorze Tomasie Torquemadzie, który właśnie przekracza bramy miasta Villa-Réal. Przepełniony strachem klasztor staje się miejscem działania przywódcy Świętej Inkwizycji. Miejscem konfrontacji, która odmieni życie każdego z nich.
   Adaptacja opublikowanej w 1957 roku powieści Jerzego Andrzejewskiego to laboratorium relacji międzyludzkich, motywacji i pragnień postaci w sytuacjach władzy, hierarchii i przepełniającej wszystko ideologii. Twórcy spektaklu koncentrują się na tym, co w bohaterach małe i intymne, a więc uniwersalne i nam bliskie. W ich interpretacji jest to nie tyle historia o inkwizycji, ile opowieść o codziennym lęku,konformizmie, odwadze, pokusie władzy i buncie.
   Na scenie wystąpią: Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński i Jarosław Tyrański. Scenografię i kostiumy opracowała Anna Oramus, muzykę skomponował Nikodem Dybiński, a światła reżyseruje Klaudyna Schubert.