Nasz teatr logo

"Najszczęśliwszy dzień" w Teatrze Kamienica

Barbara Garstka po tym jak wcieliła się w postać Elżbiety Czyżewskiej w serialu Osiecka postanowiła pójść dalej i już 5 kwietnia w Teatrze Kamienica odbędzie się warszawska premiera jej monodramu „Najszczęśliwszy dzień” inspirowanego losami tej wyjątkowej aktorki. Tekst napisała i wyreżyserowała Magdalena Małecka-Wippich. Następne spektakle 6 i 7 kwietnia w Teatrze Kamienica, natomiast w dniach 1 i 2 czerwca monodram będzie miał premierę w krakowskim Teatrze Variete.
   Jest 13 czerwca 1965 roku. Najszczęśliwszy dzień w życiu młodej Elżbiety Czyżewskiej. Aktorka siedzi na masce błękitnego samochodu i macha do zgromadzonych na stadionie tłumów, które wiwatują na jej cześć. Jeszcze nie wie, że wiosną 1968 roku wyjedzie z Polski, a życie jakie znała dotąd całkowicie się zmieni. Elżbieta Czyżewska, mogłaby z powodzeniem obdzielić swoją biografią kilka osób. Jej życie przypomina bajkę o Kopciuszku, który dorastając w biedzie szturmem podbija świat. My, dorośli, kochamy takie bajki, prawda? Ale co z tego, skoro Czyżewska nie chce opowiadać o sobie! Nawet po śmierci, nie wydaje się zadowolona z faktu, że ktoś zamierza zrobić o niej spektakl. Zgodzi się więc na niego, ale pod pewnym warunkiem. Ach, ta Elżbieta, ten nasz dziki kwiat, jak jej nie kochać? To nie będzie zwykły spektakl biograficzny.
   To będzie raczej teatralna karuzela! Recital, monodram, bajka, one woman show – w jednym. Albo, jeśli ktoś woli – literacka fantazja oparta na kilku przedmiotach i faktach, uniwersalna opowieść o losie. A może nawet… prezent dla samej Elżbiety? Dość, że poznacie tajemnicę walizki, którą pewnego dnia musiała spakować na zawsze …. Ale poza tym nic nie jest oczywiste, jeśli chodzi o Elżbietę Czyżewską.
   W spektaklu będzie można usłyszeć m.in. piosenki z lat 60-tych wykonywane przez Elżbietę Czyżewską w programach telewizyjnych w aranżacji Urszuli Borkowskiej oraz fragment scenariusza Andrzeja Wajdy z filmu „Wszystko na sprzedaż” z 1967 roku. Aktorce na scenie towarzyszy zespół muzyczny. Kostiumy przygotowała Agata Wirtek.