Nasz teatr logo

"Niewyczerpany żart" w Teatrze Dramatycznym w Walbrzychu

Polska prapremiera monumentalnej powieści Davida Fostera „Niewyczerpany żart” w sobotę 6 kwietnia na deskach Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. Reżyseria, adaptacja i opracowanie muzyczne - Krzysztof Popiołek.
   Powieść Wallace’a uznawana za opus magnum autora i „the great book of Clinton epoch” długo nietłumaczona na język polski, wreszcie w 2022 roku oddana została polskiemu czytelnikowi. Szaniawski od razu przystąpił do pozyskania prawa do pierwszego wystawienia „Niewyczerpanego żartu” na polskich scenach.
   Powieść  modelowo wpisuje się w obszar poszukiwań Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. Zawiera w sobie potencjał historii o powolnym rozpadzie świata, który w końcówce XX wieku znalazł się pomiędzy kontynuowaniem rozwoju technologicznego, a krokiem w stronę zatrzymania katastrofy klimatycznej. Wallace kreśli smutny obraz ludzkości, która daje się zawładnąć stworzonej przez siebie cywilizacji, nie widząc i nie rozumiejąc zagrożeń. Cena tej krótkowzroczności jest ogromna. To nasze zatracenie się w nałogi, zastępowanie jednego uzależnienia innym uzależnieniem, nad którym – jak się nam wydaje – będziemy mogli sprawować kontrolę. Historia, którą przedstawia Wallace, jest tragikomiczna, zapętlona i zwielokrotniona – a wszystko po to, aby pokazać jak trudna jest nasza walka o siebie w coraz bardziej zapadającej się rzeczywistości turbokapitalizmu. „ Niewyczerpany żart” to opowieść po części autobiograficzna o zmaganiach autora z towarzyszącą mu całe życie depresją.
   W obsadzie: Mirella Burcewicz, Urszula Gryczewska, Małgorzata Osiej-Gadzina, Dominika Zdzienicka, Rafał Gorczyca, Ireneusz Mosio, Dariusz Skowroński, Wojciech Świeściak oraz Ryszard Węgrzyn.  Scenografię spektaklu opracowała Anna Wołoszczuk, a kostiumy - Piotr Popiołek.