Nasz teatr logo

Złote Maski rozdane

Złote Maski 2024 rozdane! Nagrody teatralne dla twórców teatrów śląskich za ubiegły rok wręczono wczoraj na uroczystej gali w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
   Nagrodę za Spektakl Roku otrzymał „Empuzjon” (reż. Robert Talarczyk) – koprodukcja Teatru Śląskiego w Katowicach, stołecznego Studio teatr galeria i Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.
   W kategorii aktorstwa w spektaklach dramatycznych uhonorowano Hannę Zbyryt za rolę Kustoszki oraz Adama Hutyrę za rolę Cześnika w „Zemście” (reż. Joanna Drozda) w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie. Aktora dodatkowo doceniono za postać Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” (reż. Gabriel Gietzky) na tej samej scenie. Nagrodę aktorską w teatrach lalkowych otrzymał Karol Gaj za rolę Arlekina w „Do widzenia mój pamiętniku…” (reż. Anna Retoruk) z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, zaś za rolę wokalno-aktorską Gabriela Legun za postać Oskara w „Balu maskowym” (reż. Anna Wieczur) w Operze Śląskiej w Bytomiu. Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” otrzymal nagrodę w kategorii aktorskiej roli drugoplanowej.
   Złotą Maskę za reżyserię wręczono Agacie Biziuk za realizację spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Za scenografię doceniono Katarzynę Borkowską za wspomniany już „Empuzjon”, zaś nagrodę za choreografię zgarnął Szymon Michlewicz-Sowa za „Karierę Nikodema Dyzmy”.
   Nagrodę specjalną otrzymali wspólnie Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień i Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w sztuce „Zemsta. Dell’arte" (reż. Matteo Spiazzi) w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach. 
   Nagrodę im. Leny Starke za całokształt pracy artystycznej, wybitne kreacje aktorskie i miłość do teatru odebrał Roman Michalski, zaś nagrodę im. Zbigniewa Grucy za niezwykły aktorski, energetyczny i artystyczny wkład w prezentację roli Koki w spektaklu „LOBOTOMIA” (reż. Marek Rachoń) otrzymała Anna Lemieszek. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Fot. Michał Żebrowski/East News