Nasz teatr logo

"Coppelia" w Operze Bałtyckiej

Premiera baletu komicznego "Coppélia" pod kierownictwem muzycznym Luisa Gorelika zagości premierowo na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę 6 kwietnia.
   Dzieło Leo Delibesa powstało w XIX wieku i od samego początku cieszyło się dużą popularnością. Ówczesna publiczność doceniła nie tylko warstwy muzyczną i choreograficzną, ale również samo libretto, oparte na opowiadaniach E.T.A. Hoffmanna. Za literackim pierwowzorem „Coppélia” oddawała ówczesną fascynację techniką, ale też spirytyzmem i magnetyzmem. Współczesna wiedza o świecie pozwala nam te wątki traktować z większym dystansem, jednak sama fabuła baletu Delibesa pozostała interesująca.
   Akcja „Coppélii” rozgrywa się w małym miasteczku, które w przygotowywanej przez Operę Bałtycką inscenizacji w warstwie wizualnej przywołuje na myśl obrazy Chagalla.
   Scenografię i kostiumy widowiska opracowała Hanna Wójcikowska-Szymczak, a choreografię zaprojektował duński baletmistrz Johan Kobborg. Światła reżyseruje Paulina Góral-Stykowska, a grafikę stworzyła Weronika Wróbel.