Nasz teatr logo

"Folwark zwierzęcy" w Teatrze Pinokio w Łodzi

Klasyczny tekst, ale w komiksowej formule; ponadczasowy przekaz, ale zderzony z otaczającą nas cyfrową rzeczywistością – Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza 23 marca na premierę „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Plakat do spektaklu, powstającego z myślą o nastoletnich widzach, stworzyła uznana artystka audiowizualna – Marta Frej.
   Iron Man, Thor, Batman, Flash… Czy bohaterowie, których znamy z filmowych uniwersów Marvela i DC mają nam coś ciekawego do zaoferowania? Oczywiście, że tak; w końcu nie bez powodu amerykańskie superprodukcje cieszą się taką popularnością. A czy światy, w których te postaci funkcjonują, mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością, w której żyjemy? To już zupełnie inne pytanie…
   „Folwark zwierzęcy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego bierze pod lupę koloryt współczesnego świata. Jak to możliwe, że wszyscy tak głęboko uwierzyliśmy w jego czarno-biały, jednowymiarowy charakter? Dlaczego tak łatwo przychodzi nam podział na złych i dobrych, dalekich i bliskich? Co tracimy, kiedy przestajemy dostrzegać niuanse sytuacji i doświadczeń, szczególnie w relacji z drugim człowiekiem?
   – Naszą wizję klasycznego tekstu Orwella adresujemy przede wszystkim do nastolatków, stąd przystępna forma przekazu scenicznego oraz warstwa wizualna spektaklu, oparta na kostiumach i wyrazistych, komiksowych formach – mówi reżyser, Gabriel Gietzky. – Gdy zaczęliśmy myśleć o plakacie, zależało nam na silnym przekazie, nowoczesnej formie i dotarciu do młodego widza. Stąd pomysł na współpracę z Martą Frej, artystką, koncentrującą się na przekazie, zgodnym z wartościami, jakie nam przyświecają, znakomicie poruszająca się w internetowej przestrzeni memów, którym nadała rangę artystycznego dzieła. A krytyczne spojrzenie na powierzchowną cyfrową rzeczywistość stanowi ważną warstwę naszego spektaklu – podkreśla Gabriel Gietzky.
   W obsadzie: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Piotr Pasek i Ewa Wróblewska. Scenografię zaprojektował Adrian Lewandowski,  a ruch sceniczny - Szymon Michlewicz-Sowa. Muzykę do spektaklu napisał Marcin Nenko, zaś światła reżyseruje Prot Jarnuszkiewicz.