Nasz teatr logo

"Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Premiera najnowszego spektaklu Jakuba Skrzywanka "Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt" 23 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie.  Przedstawienie jest koprodukcją stołecznej sceny i wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie tydzień wcześniej odbyła się prapremiera.
   – Odniosę się do dwóch najważniejszych tekstów kulturowych mówiących o społecznym zaangażowaniu. – mówi reżyser - Do filmów Andrzeja Wajdy – „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” oraz do legendarnej „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta. Nie będziemy jednak śpiewać o biedzie, skupimy się na temacie, o którym jest ostatnio głośno. Stworzymy operę o problemie mieszkalnictwa. Rozpoczniemy od tych, którzy nie mają już nic i opowiemy też o tych, którzy mogą stracić wszystko. 
   Twórczynie i twórcy spektaklu pytają: o czym dziś śpiewać i w jaki sposób, skoro widzimy wokół, jak wykorzystuje się sztukę dla celów politycznych i biznesowych? Gdzie jest granica etyczności naszych decyzji, jeśli mamy świadomość, jak potężnymi narzędziami manipulacji operujemy, niezależnie od tego, czy jesteśmy artystą, dziennikarzem, politykiem, biznesmenem, czy aktywistą? Czy możemy budować sprawiedliwe, czułe i uczciwe społeczeństwo, jeśli jego fundamenty tworzone są wciąż na gruzach tego, co zabraliśmy najbiedniejszym, którzy nie mają możliwości nawet się temu sprzeciwić?
   W obsadzie: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Ewa Skibińska, Oskar Stoczyński i gościnnie Olga Rusin. Autorami libretta spektaklu są Jakub Skrzywanek i Piotr Grzymisławski. Muzykę skomponował Karol Nepelski, a teksty songów napisał Jaś Kapela. Scenografię i światła opracowała Agata Skwarczyńska, choreografię – Agnieszka Kryst, a wideo – Artur Sienicki. Kostiumy zaprojektował Tomasz Armada.