Nasz teatr logo

"Do piachu" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

Sztuka Tadeusza Różewicza i Janusza Opryńskiego „Do piachu”, która przy każdej inscenizacji wzbudzała gorącą debatę o partyzantce i wojnie, będzie miała premierę 23 marca na Dużej Scenie bielskiego Teatru Polskiego.
  Jan Kott nazwał „Do piachu" jednym z trzech najważniejszych dramatów, jakie powstały w powojennej Polsce. Dramat, w którym Tadeusz Różewicz opisał znane mu z osobistego doświadczenia partyzanckie życie bez patriotycznego upojenia, za to nie kryjąc jego przemilczanych, mrocznych stron - do dziś wystawiano  zaledwie trzy razy. Autora oskarżano o szarganie narodowych i religijnych świętości. Już po drugiej realizacji Kazimierza Kutza pisarz zabronił kolejnych wystawień  po tym, jak skrajne emocje spektakl wywoływał w środowisku byłych partyzantów i żołnierzy AK.  Dlatego zgoda udzielona wyjątkowo na  trzecią,  lubelską premierę, na „raport z lasu, z czasów Apokalipsy” - była olbrzymim wyzwaniem dla jej twórców. Spektakl  zebrał entuzjastyczne recenzje,  zagrano go ponad sto razy w kraju i za granicą. 
   Ośmieleni tamtym sukcesem i aprobatą autora, dziś, po 20 latach od lubelskiej premiery, jej  realizatorzy Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński postanowili znów sięgnąć po arcydramat, prosząc o kolejny  kredyt zaufania panią Julię Różewicz, wnuczkę  poety i spadkobierczynię praw autorskich. W czwartej realizacji  „Do piachu” - swoistym remake’u spektaklu z 2003 – wystąpią: Sławomir Miska, Grzegorz Margas, Adam Myrczek, Grzegorz Sikora, Tomasz Lorek, Michał Czaderna i Piotr Gajos. Kostiumy zaprojektował Witold Mazurkiewicz, a reżyserią światła zajął się Jan Piotr Szamryk.