Nasz teatr logo

"Sztukmistrz z miasta Lublina" w Teatrze Polskim w Szczecinie

Drugą tegoroczną premierą Teatru Polskiego w Szczecinie jest „Sztukmistrz z miasta Lublin” w reżyserii i choreografii Jana Szurmieja. Spektakl na podstawie wybitnej powieści autorstwa noblisty Isaaca Bashevisa Singera zagości na deskach Sceny Włoskiej 23 marca.  To muzyczna opowieść z muzyką Zygmunta Koniecznego, songami Agnieszki Osieckiej, librettem Michała Komara i Jana Szurmieja.
   Napisaną w jidysz powieść Singera „Sztukmistrz z Lublina” wydano po raz pierwszy w 1960 roku. To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń.
   Jasza Mazur to tytułowy sztukmistrz, mistrz iluzji, akrobata. Większość czasu spędza w drodze, prezentując swoje umiejętności. Ma wierną żonę, a mimo to romansuje z kilkoma kobietami. Balansując na krawędzi dwóch kultur – żydowskiej i zachodnioeuropejskiej, jak też będąc przekonany o swojej wyjątkowości, zrywa z tradycją i religią swoich przodków. Czy przyniesie mu to upragnione szczęście? Dylematy moralne i religijne sztukmistrza ukazane zostały na tle żydowskich obyczajów oraz magicznych i barwnych pokazów cyrkowych.
   W obsadzie: Jakub Sokołowski, gościnnie Joanna Mizgier, Joanna Pasternak, Adrianna Szymańska, Katarzyna Sadowska, Natalie Brodzińska, Dorota Chrulska, Sławomir Kołakowski, Zbigniew Filary, Damian Aleksander / Marek Bałata, Jacek Piotrowski, Wiesław Łągiewka, Krzysztof Bauman (gościnnie), Artur Dyker (gościnnie), Karol Olszewski, Adam Dzieciniak, Mateusz Kostrzyński, Aleksander Różanek, Damian Sienkiewicz, Karol Pruciak (gościnnie), Krzysztof Niewirowski, Piotr Bumaj, Dariusz Majchrzak, Michał Janicki, Małgorzata Chryc-Filary, Ewelina Bemnarek, Katarzyna Bieschke-Wabich, Małgorzata Iwańska, Lidia Jeziorska, Paulina Maria Janczak i Karolina Nestorowicz (gościnnie). Scenografię opracowali Wojciech Jankowiak i Marta Hubka, odpowiedzialna także za kostiumy. Kierownictwo muzyczne objęła Maja Koterba.