Nasz teatr logo

"Nie smućcie się. Ja zawsze będę z wami" w Teatrze Jaracza w Olsztynie

Na Scenie Margines, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprezentuje 22 marca premierę spektaklu  "Nie smućcie się. Ja zawsze będę z wami” w reżyserii Wiktora Rubina.
   Wieś Gietrzwałd na Warmii, między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. W tym czasie mają tu miejsce objawienia maryjne, jedne z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan. Wizjonerkami są dwunastoletnia Barbara Samulowska i rok starsza Justyna Szafryńska. Na prośbę ukazującej się postaci (która zwraca się do nich w gwarze warmińskiej) obie wstępują do zakonu Szarytek. Barbara została w zakonie aż do śmierci, Justyna w wieku trzydziestu trzech lat potajemnie go opuściła, aby rozpocząć nowe życie. Niebawem rozpocznie się proces beatyfikacji Barbary, tymczasem życiorys Justyny pozostaje pełen niedopowiedzeń. I dlatego zdaje się szczególnym wyzwaniem dla ludzi sceny.
   Jeden z najciekawszych duetów twórczych w polskim teatrze — dramaturżka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin zajmują się właśnie tą drugą, Justyną Szafrańską. Podążając za swą bohaterką pytają, czy religia jest źródłem radości czy opresji, o to, jak trudno jest udźwignąć ciężar cudu. Wreszcie za Nowym Testamentem powtarzają zawołanie „Nie lękajcie się”, próbując dociec, co w istocie znaczy.
   W obsadzie: Milena Gauer, Radosław Hebal, Aleksandra Kolan, Marta Markowicz, Maciej Pesta i Barbara Prokopowicz. Scenografię i video opracował  Łukasz Surowiec, a kostiumy zaprojektowała Marta Szypulska. Muzykę skomponował Krzysztof Kaliski, światła reżyseruje Monika Stolarska. Na plakacie wykorzystano instalację artystyczną Otto Zitko.