Nasz teatr logo

"Miasto bez Żydów" w Teatrze Żydowskim

Na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego 22 marca odbędzie się premiera spektaklu „Miasto bez Żydów” w reżyserii i według scenariusza Karoliny Kirsz na motywach powieści Hugo Bettauera pod tym samym tytułem.
   Hugo Bettauer napisał pierwszą w Europie antyfaszystowską powieść „Miasto bez Żydów”, która ukazała się w Austrii w 1922 roku. Polski przekład pojawił się już w roku 1925, tym samym, w którym Bettauer został zastrzelony za swoje poglądy przez młodego narodowego socjalistę i członka NSDAP, który chciał „ocalić świat przed żydowską zarazą”. W swej książce Bettauer w groteskowy i prześmiewczy sposób opowiada - jak mu się wydaje, abstrakcyjną historię: wypędzenia z Austrii wszystkich Żydów. Kiedy do tego dochodzi, Wiedeń okazuje się martwym miastem, bez kultury i z upadającą gospodarką.
   W 1924 roku powieść zekranizował Hans Karl Breslauer. Film niemy został najpierw oprotestowany, podczas seansów wrzucano do kin świece dymne, a następnie został zakazany przez nazistów. A potem zaginął. Odnalazł się dopiero w 2015 roku, przypadkiem na pchlim targu w Paryżu. 
   Reżyserka Karolina Kirsz napisała oryginalny scenariusz, będący adaptacją prozy Bettauera jak i sięgający po wątek filmowy i samą historię jego twórców i autora książki. W tym wypadku życie dogoniło i przerosło wyobraźnię… Spektakl analizuje mechanizmy wykluczenia oraz przygląda się temu, jak często nasze deklaracje ideowe rozmijają się z rzeczywistością. 
   Na scenie wystąpią:  Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Adrianna Kieś, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki, Rafał Rutowicz i Henryk Rajfer. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Łaniecka, choreografię opracowała Małgorzata Rostkowska, zaś muzykę skomponował Jacek Mazurkiewicz. Reżyserią świateł zajęła się Monika Sidor, a projekcje wideo stworzyła Agata Walachowska-Olczak.