Nasz teatr logo

"Skunks i Borsuk" w Teatrze Guliwer

Już 10 lutego Teatr Lalek Guliwer zaprosi na premierowy spektakl „Skunks i Borsuk” w reżyserii Igora Gorzkowskiego, który powstaje w koprodukcji z Teatrem Soho. Premiera spektaklu dla dzieci od lat 5 odbędzie się na scenie Liliput, która stanie się wyjątkowym miejscem przygód dwóch tytułowych bohaterów.
   Scenariusz spektaklu autorstwa Igora Gorzkowskiego został oparty na kanwie słynnej książki Amy Timberlake „Skunks i Borsuk” wydawnictwa Mamania, uznanej za „Najlepszą książkę dziecięcą 2020” wg magazynu „Kirkus Reviews”. Przedstawienie jest opowieścią o budowaniu relacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Najmłodsi widzowie przekonają się, czy współdzielenie domu przez cichego Borsuka i ekstrawertycznego Skunksa może stać się szansą na prawdziwą przyjaźń. Pozorne podobieństwo Skunksa i Borsuka nie oznacza przecież, że ich wspólne mieszkanie będzie pozbawione sporów o przyzwyczajenia i małe rytuały. A może właśnie to, co ich różni, będzie największą siłą ich relacji?
   – To, co mnie urzekło w książce Amy Timberlake to ciekawa, dobrze opowiedziana historia, wyraziste postacie, świetne dialogi i jedyna w swoim rodzaju „kurza metafizyka”. Ale ponad wszystko to mądra książka. Opowieść o przyjaźni Borsuka i Skunksa pokazuje, że niekiedy trudno jest spojrzeć na świat z innej perspektywy niż własna. Ale jeżeli nam na kimś zależy to warto podjąć wysiłek zobaczenia świata jej oczami – mówi reżyser spektaklu.
   Na Guliwerowej scenie Liliput, za sprawą minimalistycznej, ale działającej na wyobraźnię scenografii przeniesiemy się do świata, w którym króluje zabawa z formą i przedmiotem, a rzeczywistość zaskakuje i inspiruje do kreatywnych działań. Jej autorką, podobnie jak projektantką kostiumów jest Aleksandra Starzyńska, muzykę skomponował Igor Nikiforow, a przekładu książki dokonała Barbara Łukomska. W spektaklu zobaczymy Annę Przygodę z zespołu Guliwera oraz Wiktora Korzeniewskiego i Bartosza Mazura z Teatru Soho, a w wymiennej obsadzie obok Anny Przygody także Georgi Angiełowa z Guliwera i gościnnie Jakuba Kowalczyka.