Nasz teatr logo

"Insekt" w Instytucie Teatralnym

W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie 10 lutego odbędzie się premiera monodramu "Instynkt" na podstawie sztuki ukraińskiej autorki Leny Kudajewej w wykonaniu Olgi Trembach. Reżyserem spektaklu jest Jerzy Lach, a na scenie usłyszymy jeszcze wokal Dashy Miller.
   Spektakl „Insekt” skupia się na relacji pomiędzy córką a ojcem – tyranem i alkoholikiem. Lena Kudajewa – autorka sztuki – opowiada tę historię w sposób nieszablonowy i afabularny, sięgając do prawdziwych wspomnień z okresu swojego dzieciństwa i młodości.
   Sztuka porusza trudne tematy związane z przemocą domową, uzależnieniem i toksycznymi relacjami rodzinnymi. Monodram ukazuje psychologiczne i emocjonalne rozterki bohaterki, ukryte za fasadą siły i niezależności. Poprzez osobiste opowieści, Kudajewa bada naturę traumy i próbuje zrozumieć, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość.
   „Insekt” jest wstrząsającym portretem relacji dziecka z patologicznym rodzicem i stanowi namacalne świadectwo na temat trudnej drogi do uzdrowienia i odnalezienia własnej tożsamości.
   Dramat „Insekt” pochodzi z książki o tym samym tytule, stanowiącej efekt współpracy trzech instytucji kultury: Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytutu Ukraińskiego i Warsztatów Kultury w Lublinie.