Nasz teatr logo

"Traviata" w Teatrze Wielkim w Łodzi

Jedno z najsłynniejszych dzieł operowych „Traviata” powraca na scenę Teatru Wielkiego w Łodzi. Zaplanowana na piątek 9 lutego premiera w reżyserii Pii Partum i pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka będzie piątą realizacją tego tytułu na deskach największej łódzkiej sceny. Zostanie zaprezentowana we włoskiej, oryginalnej wersji językowej.
   „Traviata” z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną! Historia pokazała, że nie mieli racji: „Traviata” jest dziś jedną z najczęściej wystawianych oper. Verdi komponując „Traviatę” dał literaturze operowej rejestr operowych przebojów: Brindisi, E'strano, Di Provenza, Addio del passato, Gran Dio… A odtwórczyniom roli tytułowej nieograniczone możliwości popisu wokalnego i aktorskiego.
   To dzieło należy do klasyki operowej i każdy teatr operowy powinien je mieć w swoim repertuarze, bo w przeciwieństwie do prapremierowej publiczności, obecnie widzowie kochają historię Violetty i Alfreda oraz muzykę Verdiego. Szczególnie łódzka publiczność darzy wielką estymą to dzieło Verdiego i jest zakochana w opowiadanej historii.
   Na scenie zobaczymy solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. W roli Violetty zobaczymy sopranistki Iwonę Sobotkę, Joannę Woś, Dorotę Wójcik i Hannę Okońską, zaś w postać Alfredo Germonta wcielą się zaś tenorzy David Banos, Paweł Skałuba i Dawid Kwieciński. Scenografię opracowała Karolina Fandrajewska, a kostiumy zaprojektował Emil Wysocki. Za choreografię odpowiada Karol Urbański, a światło  i video reżyserowała także Pia Partum. Projekt plakatu Marta Lissowska / Studio Karolina Fandrejewska.