Nasz teatr logo

"Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza 3 lutego na premierę sztuki na motywach powieści Stefana Żeromskiego „Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo” w reżyserii Darii Kopiec.
    Powieść Żeromskiego już w chwili wydania wzburzyła opinię publiczną. Zachwycił się nią Przybyszewski, za to Orzeszkowa i Reymont w swojej prywatnej korespondencji oskarżali autora o erotomanię i artystyczne hochsztaplerstwo. Zarówno admiratorów pisarza, jak i jego przeciwników niepokoił obraz świata jako potwornej dżungli, w której miota się kobieta-igraszka ślepych instynktów, przetrwają zaś tylko bezwzględni mężczyźni. Już w 1911 roku powieść sfilmowano po raz pierwszy, a w 1918 po raz drugi. Na deski teatru trafiła w roku 1926 za sprawą Leona Schillera. Gdy krytyka ustami Antoniego Słonimskiego wyrażała swój zachwyt inscenizacją, samozwańczy obrońcy moralności używali nawet gazów cuchnących, by przeszkodzić w przedstawieniu. Na wersję filmową Waleriana Borowczyka (1975), jeden z największych sukcesów frekwencyjnych polskiej kinematografii, również posypały się gromy. Do bojkotu filmu nawoływali ponoć nawet księża z ambon. Upływały zatem dekady, a „Dzieje grzechu” wciąż budziły emocje.
   Artur Pałyga, znany legnickiej publiczności jako współautor spektaklu „J_d_ _ _ _ e. Zapominanie”, stworzył na kanwie powieści Żeromskiego historię, która w równym stopniu nawiązuje do oryginału i do współczesności. Pytania sformułowane ponad sto lat temu przez wielkiego pisarza nie tracą aktualności. Co jest tytułowym grzechem głównej bohaterki? Czy Ewa zostaje „wypędzona z raju” z powodu zakochania się w niewłaściwym człowieku, dlatego że pozwala sobie na spełnienie erotyczne czy może dlatego, że dopuszcza się morderstwa? A może podstawowym błędem i winą młodej kobiety jest to, że całe jej życie koncentruje się wokół kochanka? Czy istnieje coś takiego jak zakazana miłość? Jak powieść Żeromskiego odbija się we współczesności? Czy słowo „grzech” ma dziś jeszcze w ogóle jakieś znaczenie? A jeśli tak, to jakie?
   Na scenie wystąpią: Paweł Wolak, Jakub Stefaniak, Bartosz Bulanda, Arkadiusz Jaskot, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Magda Drab, Magda Skiba, Zuza Motorniuk i Anna Sienicka. Scenografię przygotowała Aleksandra Starzyńska, kostiumy zaprojektowała Patrycja Fitzet, zaś choreografię opracował Michał Przybyła. Muzykę napisali Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec.