Nasz teatr logo

"Złote płyty" w Teatrze Muzycznym Capitol

Scena Ciśnień wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol już 3 lutego rozbłyśnie prapremierą spektaklu „Złote płyty” według scenariusza i w reżyserii Mateusza Pakuły. To pierwszy spektakl Mateusza Pakuły po wielkim sukcesie autorskiej inscenizacji jego książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo żałuję", która zgarnęła m.in. Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Grand Prix Boskiej Komedii w Krakowie.
   „Złote płyty” skupiają się na historii Carla Sagana,, słynnego kosmologa i popularyzatora wiedzy o kosmosie. W latach siedemdziesiątych dostał zlecenie od NASA. Razem ze współpracownikami miał wybrać materiały na Złote Płyty, które polecą na sondach Voyager w kosmos – materiały, które odczytają obce cywilizację napotkawszy ziemskie sondy na swojej drodze. List do inteligentnych istot w kosmosie, biogram ludzkości i pozdrowienia od mieszkańców Ziemi. Historia, nauka, sztuka, muzyka: zbiór najwspanialszych dokonań homo sapiens. Zadanie zdawałoby się naukowe, ale okazuje się, że duży wpływ na obrady miały relacje miłosne członków zespołu. Czy w tych warunkach możliwe będzie dokonanie najlepszych wyborów?
  - A nie, zaraz, nie jest wcale tak pięknie. NASA nie zgadza się na zamieszczenie na płytach obrazów nagich ludzi… Wszak to gorszące! Z historii ludzkości nakazuje ponadto wyciąć wszelkie obrazy wojny i przemocy…. Przecież kosmici mogą odebrać to jako groźbę! Telefony się urywają, urzędnicy państwowi naciskają na Sagana i przekonują, co powinno się na płytach znaleźć, a co nie. Nawet o utwory muzyczne toczą się zażarte boje – pisze Mateusz Pakuła.
   W spektaklu wybrzmi muzyka z lat siedemdziesiątych – przede wszystkim hity z okolic 1976 roku w aranżacjach Antonisa Skoliasa i Zuzanny Skolias-Pakuły. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Justyna Elminowska, choreografią zajął się Mikołaj Karczewski. Na scenie wystąpią Rafał Derkacz, Katarzyna Pietruska, Helena Sujecka, Albert Pyśk, Emose Uhunmwangho i Michał Zborowski. Autorem plakatu jest Jakub Woynarowski.