Nasz teatr logo

"Helgi, syn Jona" w Teatrze Żeromskiego w Kielcach

W najbliższą sobotę 3 lutego Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach zaprasza na prapremierę najnowszej artystycznej realizacji studenckiej – spektaklu zatytułowanego “Helgi, syn Jóna”. Islandzki tekst Tyrfingura Tyrfingssona przetłumaczył Maciej Stroiński, na podstawie angielskiego tłumaczenia autorstwa Elís Gunnarsdóttir. Spektakl reżyseruje Marta Streker.
   Helgi pracuje w zakładzie pogrzebowym ojca, gdzie zajmuje się balsamowaniem i kremacją zwłok. Niedawno zaczął spotykać się z Katrin, której ojciec leży u niego w kostnicy. Dziewczyna nie ma zamiaru pojawiać się na pogrzebie, choć Helgi próbuje ją do tego przekonać. Nie pomagają mu w tym niepokojące wizje ojca.
   Sztuka stawia wiele pytań, grubą kreską rysując rzeczywistość. Pod płaszczykiem groteski i szaleństwa kryje się jednak trudna diagnoza współczesności, opowiedziana za pośrednictwem historii człowieka, który nie potrafi uwolnić się od swojego ojca.
   Na scenie wystąpią: Klaudia Janas, Oskar Jarzombek, Jacek Mąka, Łukasz Pruchniewicz, Diana Gos, Katarzyna Trybus, Jadwiga Nadgrodkiewicz i Kamila Długosz. Scenografię opracowała Katarzyna Leks, kostiumy zaprojektowała Julia Kosmynka, muzykę napisał Maciej Zakrzewski, światła i projekcje wideo przygotowała Klaudia Kasperska.