Nasz teatr logo

"Anhelli! Anhelli! Anhelli!" w Teatrze Solskiego w Tarnowie

Scena Underground Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie wystawia premierowo 27 stycznia spektakl „Anhelli! Anhelli! Anhelli!” w reżyserii Matyldy Baczyńskiej i opracowaniu Karoliny Fortuny.
   Symboliczna, mroźna i mroczna Syberia. Zesłańcy skłóceni ze sobą niezdolni do stworzenia wspólnej idei ulegają degeneracji moralnej i fizycznej. Stary Szaman z sąsiedniej wioski postanawia im pomóc. Wybiera spośród nich Anhellego i zabiera go w podróż po kręgach mroźnych piekieł. Tytułowy bohater, młodzieniec czystego serca, powołany jest do misji, której nie rozumie. Decyduje się jednak wędrować z szamanem, by zobaczyć prawdę i pomimo lęku spojrzeć jej w oczy.
   Poemat Juliusza Słowackiego silnie oddziałuje na wyobraźnię, a także na wewnętrzny, emocjonalny stan czytelnika. –Chcemy, aby widzowie „poddali się” obrazom poetyckim Anhellego, pozwalając im oddziaływać na wyobraźnię – mówi Matylda Baczyńska, reżyserka spektaklu. Praca wyobraźni, co podkreśla sam Słowacki, to podstawowy środek umożliwiający zbliżenie się do istoty utworu. Twórcy przedstawienia skupiają się zatem na wrażeniach płynących z obrazowego potencjału poematu. Muzyka grana na żywo, na tradycyjnych instrumentach, gra świateł i cieni, bliskie, intymne spotkanie z Szamanem – który tylko tu i tylko teraz opowie historię, która być może nigdy się nie wydarzy.
   Na scenie Szymon Budzyk i wykonujący muzykę na żywo Piotr Czarniecki. Scenografię opracowała reżyser Matylda Baczyńska.