Nasz teatr logo

"Kot w pustym mieszkaniu" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Rok Wisławy Szymborskiej przeminął, ale odroczona, 626. premiera w Teatrze Polskim w Wrocławiu zbliża się wielkimi krokami. Już 26 stycznia muzyczny spektakl „Kot w pustym mieszkaniu” w reżyserii Tomasza Mana inspirowany poezją i korespondencją Noblistki.
   Teatr Polski występuje w roli przestrzeni, w której młodzi plastycy, aktorzy i muzycy spotykają się, aby przez swoje indywidualne interpretacje twórczości Wisławy Szymborskiej stworzyć wydarzenie teatralno-muzyczno-plastyczne. W spektaklu obok studentów z AST uczestniczą również doświadczeni aktorzy Teatru Polskiego: Krzesisława Dubielówna, Anna Haba i Bartosz Buława.
   Wybrane do interpretacji artystycznej teksty Wisławy Szymborskiej jako temat przewodni mają motywy świata zwierzęcego, które wkomponowano w narrację korespondencji poetki z Kornelem Filipowiczem. Wiersze „zwierzęce” noblistki odsłaniają groteskowość i zagrożenia wynikające z antropocentrycznego zadufania człowieka, odkrywają naturę relacji ludzko-pozaludzkich oraz kondycję samego człowieka w bioróżnorodnym świecie. Pozostają one apelem o podmiotowe traktowanie zwierząt i o nierozpychanie się człowieka na planecie, którą zdominował. Ta dominacja nie może pozostawać jedynie źródłem przywilejów, ale przede wszystkim jest zobowiązaniem do odpowiedzialności. W jednym z wywiadów poetka stwierdziła: „Ale naprawdę, powtarzam, tego świata, na którym żyjemy, my nie znamy, poruszamy się po nim po omacku, naprawdę nie wiemy, co to wszystko znaczy, więc nie trzeba pomijać komara. Tyle tylko mogę powiedzieć”. Tłem dla songów, powstałych na podstawie wierszy Szymborskiej, jest przyjaźń noblistki z pisarzem Kornelem Filipowiczem, ich bliskość oraz smutek osamotnienia po śmierci partnera.
  Premiera poprzedzona została debatą o statusie zwierząt w social mediach, która odbyła się 13 grudnia w audytorium wrocławskiego ZOO.
   Projekt realizowany we współpracy: Teatru Polskiego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.