Nasz teatr logo

"Hamlet" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Styczeń nie obędzie się także bez premiery w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. W piątek 26 stycznia szekspirowski  „Hamlet” w reżyserii i opracowaniu muzycznym Cezarego Tomaszewskiego.
   „Hamlet” to opowieść o przemocy decydowania oraz poszukiwaniu przestrzeni wolności na obrzeżach możliwości i wyborów. To spektakl o konstruowaniu mitów i możliwości utopii w rzeczywistości, której ramy wyznacza język oparty na opozycjach — my i oni, tak lub nie, za czy przeciw. Odrzuca on zerojedynkowe myślenie, bo czy między zerem i jedynką nie ma nieskończonej ilości liczb po przecinku? Czy wszyscy się od siebie nie różnimy – charakterem, umysłem, ciałem? Zerojedynkowość, znana jako dychotomia, nie uwzględnia tego co znajduje się między białym a czarnym, ogranicza możliwości i ostatecznie może mieć destrukcyjny wpływ na życie oraz relacje z innymi. Twórcy i twórczynie spektaklu fantazjują o świecie, w którym nie trzeba wybierać tylko pomiędzy złem a mniejszym złem, szukają przestrzeni między dwoma skrajnościami, rezygnując z wyboru albo-albo.
   Tak lub nie? Za czy przeciw? Lepiej pomścić ojca czy rzucić to wszystko i wyjechać z kraju? Piekło codziennych wyborów. Czy naprawdę musimy jednak wybierać? Spektakl „Hamlet” udowadnia, że nawet w słynnym pytaniu „być czy nie być” można odnaleźć wiele zaskakujących możliwości. 
   Tekst aktu drugiego, powstał na podstawie wydarzeń realnych – castingu do roli Hamleta, według relacji Jana Kowalewskiego.
   Na scenie wystąpią: Marian Jaskulski, Filip Lasota, Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk i Małgorzata Witkowska. Scenariusz spektaklu napisał Konrad Sierzputowski przy współpracy dramaturgicznej Klaudii Hartung-Wójciak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Natalia Mleczak, zaś światła przygotował Jędrzej Jęcikowski.