Nasz teatr logo

"Don Kichot" w Teatrze Śląskim

Teatr Śląski w Katowicach wystawia Cervantesa. „Don Kichot” w adaptacji i reżyserii Jakuba Roszkowskiego premierowo już w piątek 26 stycznia. 
   Znacie opowieść o szlachcicu z La Manchy, który zapragnął szukać rycerskich przygód? Oczywiście, że znacie! Marzyciel, idealista, ślepo wierzący w zwycięstwo dobra nad złem – to właśnie Don Kichot, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów wszech czasów. Ten, który walczył z wiatrakami. Ten, który na damę swego serca wybrał piękną Dulcyneę. Ten, któremu w przygodach towarzyszył Sancho Pansa. Ten, który... No właśnie, jak to właściwie było z tymi opowieściami? Czy Don Kichot to prawdziwy błędny rycerz, czy jednak człowiek w obłędzie?
   Jakub Roszkowski, autor adaptacji i reżyser spektaklu, poszukuje bohaterów Cervantesa na szpitalnym oddziale, na którego korytarzach nie brakuje ani humoru, ani wigoru. W świecie błędnych pacjentów gra nie toczy się o dowiedzenie cnót rycerskich, lecz o możliwość życia na swoich zasadach i wolność. Przede wszystkim jednak, zgodnie z hiszpańskim oryginałem, stawką jest tu poszukiwanie miłości oraz akceptacji.
   Na scenie zobaczymy Marcina Gawła, Annę Kadulską, Aleksandrę Przybył, Grzegorza Przybyła i Wiesława Sławika. Scenografię spektaklu przygotował Mirek Kaczmarek, muzykę napisał Dominik Strycharski, a choreografię opracowała Anna Maria Krysiak.