Nasz teatr logo

"Dom otwarty" w Teatrze Polskim w Warszawie

Na dwa dni przed 111. rocznicą otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie 27 stycznia na Dużej Scenie jubileuszowa premiera sztuki Michała Bałuckiego „Dom otwarty” w reżyserii Krystyny Jandy.
   Był czas, gdy Bałucki święcił triumfy na wszystkich scenach sypiąc komediami, jak z rękawa. Był też czas, gdy „bałucczyzna” była obelgą nie tylko jako synonim mieszczańskich przywar, ale też nienajlepszego gustu w literaturze. I przyszedł wreszcie czas, kiedy Bałucki stał się klasykiem komedii, który – chciałoby się żartobliwie powiedzieć – nic już nie musi, ale wiele może. Może nas cieszyć, śmieszyć i przy okazji czegoś też nauczyć.
Państwo Żelscy, mieszczańska, urzędnicza rodzina, wiodąca nudny, ale spokojny żywot stosowny do swego charakteru i zasobności kieszeni, nagle postanawiają prowadzić dom otwarty. Pierwszym krokiem do nowego życia ma być „wieczór z tańcami”. Szczęśliwym trafem pan domu pracuje z Alfonsem Fikalskim, znanym aranżerem kuligów, pikników, teatrów amatorskich i bali, jednym słowem modnych rozrywek. Żelski nie raz uratował Fikalskiego przed gniewem pryncypała, w ramach wdzięczności Fikalski, mimo napiętego harmonogramu, zobowiązuje się uratować towarzyski wizerunek Żelskich – zostaje wodzirejem na ich pierwszym balu. Pierwszym i prawdopodobnie ostatnim!
   W obsadzie: Tomasz Błasiak, Anna Cieślak, Hanna Skarga, Henryk Niebudek, Ignacy Liss, Szymon Kuśmider, Adam Biedrzycki, Ewa Makomaska, Antoni Ostrouch, Katarzyna Skarżanka, Dorota Landowska, Eliza Borowska, Marta Alaborska, Katarzyna Strączek, Modest Ruciński, Sławomir Grzymkowski, Jakub Kordas, Maksymilian Rogacki, Paweł Krucz, Michał Kurek, Krystian Modzelewski i Wojciech Czerwiński. Scenografię spektaklu przygotował Maciej Preyer, kostiumy zaprojektowała Elżbieta Terlikowska, a choreografię opracował Emil Wesołowski. Za reżyserię światła odpowiada Katarzyna Łuszczyk, zaś opracowanie muzyczne i aranżacje są dziełem Piotra Łabonarskiego.