Nasz teatr logo

"Opowieści babć szeptane córkom przez matki" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

W najbliższy piątek 8 grudnia Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na premierowy spektakl rumuńskiej reżyserki Gianiny Cărbunariu pt. „Opowieści babć szeptane córkom przez matki”.
   W latach 1966-1989, za czasów dyktatury Nicolae Ceaușescu w Rumunii obowiązywał „Dekret 770”. Przypominał on polski „kompromis aborcyjny”, jednak w Rumunii obejmował także zakaz antykoncepcji. Dekret miał na celu zwiększenie populacji i budowanie potęgi państwa. Było to najbardziej restrykcyjne prawo w całym bloku sowieckim. Kosztowało ono życie tysiące kobiet i odcisnęło na społeczeństwie piętno sięgające kilku pokoleń. Czy mroczna historia Rumunii, przekazywana przez opowieści babć i matek, może stanowić ostrzeżenie? Czy przeszłość Rumunii może stać się przyszłością Polski, Węgier, Stanów Zjednoczonych?
- Interesują mnie mechanizmy władzy i kontroli, zarówno w przeszłości, jak obecnie. Chodzi o to, jakie zarządzanie strachem ma wpływ na całe społeczeństwo - mówi reżyserka Gianina Cărbunariu. - Ktokolwiek chce zrozumieć kontrolę reprodukcji, powinien zobaczyć, jak daleko można się posunąć w restrykcjach dotyczących praw kobiet. Ta sprawa dotyczy również kobiet z mojej rodziny. Prawo nigdy nie jest zmieniane z dnia na dzień, ale krok po kroku, więc bardzo łatwo przegapić ten moment, kiedy staje się bardzo restrykcyjne. Analogie możemy znaleźć w wielu krajach.
   W obsadzie: Barbara Lewandowska, Magdalena Myszkiewicz, Magdalena Wrani-Stachowska, Beata Zygarlicka, Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Wojciech Sandach i gościnnie Maria Wójtowicz. Scenografię i kostiumy zaprojektowali Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek, muzykę napisał Karol Nepelski, a choreografię opracowała Katarzyna Sikora. Za dramaturgię spektaklu odpowiada Anna Mazurek, zaś za reżyserię światła - Rafał Paradowski.