Nasz teatr logo

"Garderobiany" w Teatrze Fredry w Gnieźnie

8 grudnia w Teatrze Fredry w Gnieźnie odbędzie się premiera spektaklu „Garderobiany” na podstawie dramatu Ronalda Harwooda „The Dresser” w reżyserii Dana Jemmetta.
   Ten wybitny brytyjski reżyser teatralny, specjalista od teatru elżbietańskiego, który na stałe współpracuje z paryskim teatrem Comédie-Française, po raz kolejny zrealizuje swój spektakl w Polsce, tym razem w Teatrze Fredry w Gnieźnie. 
   W ubiegłych latach Dan Jemmett reżyserował w Teatrze Polskim w Warszawie - “Szkoda, że jest nierządnicą” Johna Forda, “Wieczór trzech króli” oraz “Burzę” Williama Szekspira, a w Teatrze Żeromskiego w Kielcach “Och, te duchy!” Eduardo De Filippo i „Miarkę za miarkę” Szekspira.  
   "Garderobiany" to sztuka należąca do klasyki światowej literatury, opowieść o ulotności teatru, osobistym i artystycznym spełnieniu, o samotności w obliczu międzyludzkich relacji, ukazująca tęsknotę za teatrem, którego już nie ma. To również poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, akceptacji, oddaniu sztuce, międzyludzkich zależnościach oraz o dramacie przemijania. 
   Tytułową rolę zagra Piotr Cyrwus, któremu na scenie będą towarzyszyć Katarzyna Lis, Joanna Żurawska, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski, Maciej Hązła, Wojciech Kalinowski, Roland Nowak i gościnnie Maja Barełkowska.  Scenografię opracował Dick Bird, zaś kostiumy i reżyseria światła są dziełem Łukasza Błażejewskiego.
   Spektakl powstaje w ramach projektu Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne.