Nasz teatr logo

"Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer

Teatr Lalek Guliwer i Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” zapraszają 3 grudnia na premierę spektaklu muzycznego „Kosmiczny pokój”, który na każdym etapie powstawał w procesie współpracy mieszkających w Warszawie dzieci z różnych krajów, z artystami i artystkami. 
   Co łączy Katię, Emmę, Makara, Tetianę, Oleha, Nikitę, Vikę, Lilit, Tosię, Kamilka, Benia, Ritę, Tymka, Hanię, Zacharego, Leo, Basię i inne dzieci z Białorusi, Polski i Ukrainy? Co połączyło ze sobą Londyn, Mińsk, Pruszków, Czernichów i Kijów? To wspólny spektakl i wspólne miasto, w którym skrzyżowały się losy dzieci z różnorodnych środowisk, miast i krajów.
   To właśnie Warszawa jest głównym miejscem wydarzeń w spektaklu „Kosmiczny pokój”, który współtworzyła wielokulturowa grupa dzieci. Przedstawienie wg tekstu Magdaleny Mrozińskiej powstało w ramach projektu #Połączeni, a grupa dzieci przez niemal sześć miesięcy tworzyła je wraz z artystami i artystkami, używając narzędzi zaczerpniętych ze świata sztuki: muzyki, piosenki, słowa, scenografii, multimediów i tańca.
   Jakby to było obudzić się pewnego ranka w zupełnie obcym pokoju? Naokoło cudze meble, przedmioty, zabawki, a za oknem zamiast znajomego podwórka rozpościera się… kosmos! Kiedy wszystko to spotyka małą Emmę, dziewczynka jest przekonana, że ciągle śni. Po pewnym czasie dociera do niej jednak, jak wielką moc może mieć wypowiedziane w myślach urodzinowe życzenie: „Chcę pokoju na świecie”. Początkowa wściekłość z biegiem czasu zmienia się w fascynację, a pełne niepokoju nowe życie w Warszawie – w niesamowitą podróż, pełną niezwykłych postaci i przygód, które pozwalają na nowo uwierzyć w piękno tego świata.
   Jakie historie kryją w sobie dusze przedmiotów – kanapy, teleskopu, kwiatka, maskotki-jednorożca? Czy z ich pomocą Emmie uda się odnaleźć w nowym mieście, szkole, rzeczywistości? „Kosmiczny pokój” to spektakl muzyczny, którego scenariusz powstał w trakcie wakacyjnych warsztatów z dziećmi z różnych krajów, kultur, środowisk i miejsc. Magdalena Mrozińska stworzyła przeplataną piosenkami komedię omyłek, która swój początek znalazła w dziecięcych historiach. Rozmowy o domach, zarówno tych odległych i symbolicznych, jak i tych bardzo konkretnych i bliskich przerodziły się w piękną opowieść o tęsknocie, odnajdywaniu swojego miejsca w świecie, sile przyjaźni i tego, że bez względu na wszystko warto marzyć.
   W tej historii zaszyta jest jeszcze jedna myśl przewodnia projektu #Połączeni. To myśl i wiara w to, że tworząc i pielęgnując różnorodną, wielokulturową społeczność stajemy się bogatsi w możliwości, perspektywy i przez to bardziej sprawczy. To wiara, że tworząc tolerancyjne, wielokulturowe i szanujące swoje odmienności społeczeństwo, jesteśmy w stanie osiągnąć więcej. Być może kiedyś spełnimy to niemożliwe do spełnienia marzenie ludzkości: o pokoju na świecie.
   Występują: Krystyna Velychko, Izabela Zachowicz, Damian Kamiński, Honorata Zajączkowska, Wojciech Parszewski , Tomasz Kowol , Izabella Kurażyńska  i Paweł Jaroszewicz. Scenografię, kostiumy i lalki zaprojektowała Magdalena Łazarczyk, zaś choreografię opracowała Alicja Nauman. Muzykę napisał Wojciech Błażejczyk, a kompozycje piosenek są autorstwa Agnieszki Widlarz. Reżyserią świateł zajął się Prot Jarnuszkiewicz, a multimediami Łukasz Sosiński.