Nasz teatr logo

"Nowy wspaniały świat" w Teatrze Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

W piątek 1 grudnia w Teatrze Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się premiera sztuki opartej o powieść Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.
   Spektakl połączy tzw. real z rzeczywistością wirtualną i dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwoli widzom na wkroczenie w światy równoległe. W czasach, gdy sztuczna inteligencja zajmuje centralne miejsce w debacie publicznej, w tym w sferze artystycznej, spektakl oferuje możliwość refleksji i eksperymentowania nad granicami między rzeczywistością̨ a wirtualnością̨.
   Co jesteśmy gotowi poświęcić dla utopijnego szczęścia? Czy jesteśmy gotowi poświęcić naszą wolną wolę, poddać się dobrowolnej niewoli w zamian za symulakrum absolutnego szczęścia?
   Aldous Huxley ostrzega przed ekscesami szaleńczego wyścigu ku postępowi, który ma zagwarantować nam zaczarowane jutro, ryzykując przy tym, że człowiek stanie się obiektem eksperymentów. Zdehumanizowana i pozbawiona wszelkiej świadomości jednostka traci wszelką kontrolę nad swoim życiem i zrzeka się wszelkiej mocy decyzyjnej. Jest to również refleksja nad władzą i sposobem jej sprawowania. Według Huxleya władza przyszłości nie jest już narzucana w sposób wojenny, przy użyciu przemocy fizycznej i psychicznej w celu przełamania oporu jednostki. Zamiast tego podstępnie infiltruje społeczeństwo i delikatnie je nawadnia, kształtując u źródła, za pomocą eugeniki, rodzaj populacji potrzebnej do jej modelu społeczeństwa. W jego idealnym świecie każda jednostka, cokolwiek się stanie, czuje się jak w domu i jest zadowolona ze swojego życia, gwarantując w ten sposób równowagę i stabilność społeczeństwa.
   W „Nowym wspaniałym świecie” chodzi o dwoistość i odwrócenie myślenia. Technologia jest jedną z największych broni dominacji naszych czasów, ale paradoksalnie może być również jednym z ostatnich miejsc, w których człowiek może znaleźć tymczasowe strefy autonomiczne, miejsca zarówno emancypacji, jak i próby ponownego połączenia się z innymi...
   W obsadzie Bartosz Bandura, Magdalena Dwurzyńska, Dominik Jakubczak, Kacper Kubryński, Mikołaj Kwiatkowski, Magdalena Kasperowicz, Marta Karmowska, Edyta Milczarek, Artur Nełkowski i Oliwer Witek. Kostiumy zaprojektowała Martyna Konieczny, muzykę napisał Quba Janicki, zaś za scenografię, reżyserię świateł i video odpowiada Robert Mleczko.