Nasz teatr logo

"Magnetyzm serc" w Narodowym Starym Teatrze

W ramach obchodów Roku Fredry Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprasza w piątek 1 grudnia na premierę spektaklu „Magnetyzm serc” w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej inspirowanego „Ślubami panieńskimi” Aleksandra Fredry.
   „Magnetyzm serc” to park rozrywki, którego pracownicy codziennie wystawiają „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry. Kolorowy i wesoły świat pełen śmiechu i licznych atrakcji. Pojawiają się w nim znane z dramatu postaci: smutny Albin, roztrzepany Gustaw, dynamiczna Klara i delikatna Aniela. Spiritus movens tego całego przedsięwzięcia jest Radost, przyjaciel i powiernik pozostałych bohaterów. Podczas pięćsetnego spektaklu, zaczyna dziać się coś dziwnego. Pojawia się bohater, którego nikt się nie spodziewał. Czy akcja dramatu może potoczyć się inaczej? Czy tym razem Aniela i Klara dotrzymają swoich ślubów, a może zobaczymy klasyczny happy end?
   Spektakl „Magnetyzm serc” będzie opowieścią o grach i małych kłamstewkach, które ludzie wymyślają, żeby nie odsłaniać swoich uczuć. To także historia o różnych sposobach przeżywania zakochania, tego pierwszego i tych kolejnych. O lęku przed bliskością i presji na bycie w związku. Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie o to, jak czytać „Śluby panieńskie” w czasach i kontekście myśli bell hooks czy Mony Chollet. Warstwę tekstową tworzą sceny "Ślubów panieńskich" oraz fragmenty innych dramatów i wierszy Fredry. Tekst Fredry wzbogaci warstwa muzyczna i elementy musicalowe, a także instrumenty eksperymentalne, które stanowią wypełnienie świata spektaklu. Natomiast fabuła przedstawienia pozostanie historią o przetwarzaniu klisz kulturowych, które nie pozwalają na prawdziwe porozumienie.
      W spektaklu zagrają Natalia Kaja Chmielewska, Ewa Kolasińska, Stanisław Linowski, Filip Perkowski, Łukasz Szczepanowski i Małgorzata Walenda. Opiekę artystyczną nad spektaklem objął Józef Opalski, zaś za dramaturgię odpowiada Maja Gustowska. Choreografią i przygotowaniem wokalnym zajął się Wojciech Dolatowski, scenografię i kostiumy zaprojektowały Julia Furdyna i Zofia Tomalska. Muzykę napisał Antoni Skrzyniarz, a reżyserią światła zajęła się Klaudyna Schubert. Fot. M.Lasyk/Reporter