Nasz teatr logo

"Otello" w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Operę „Otello” Giuseppe Verdiego w reżyserii Davida Pountney’a i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka zaprezentuje w sobotę 25 listopada Teatr Wielki w Poznaniu.
   Bitewne zwycięstwa, miłość podwładnych, ukochana żona – los jest łaskawy dla Otella. Jednak szczęśliwe chwile przemijają niepostrzeżenie, gdy umysłem bohatera zaczyna rządzić podejrzliwość, a sercem – zazdrość. Nękające Otella pytanie o wierność pięknej Desdemony spycha go w otchłań zwątpienia i prowadzi do zagłady.
   Okrzyknięty arcydziełem opery tragicznej „Otello” potwierdził muzyczny geniusz Verdiego, który po sukcesie „Aidy” zamilkł na kilkanaście lat. I choć kompozytor nie próżnował, bo stworzył nową wersję „Don Carlosa”, wycyzelował „Simona Boccanegrę” i upamiętnił poruszającą „Messa da Requiem” swego młodego przyjaciela Alessandra Manzoniego, to publiczność domagała się kolejnych operowych hitów na miarę „Traviaty” czy „Rigoletta”. Znajomość z Arrigiem Boito, uzdolnionym poetą i kompozytorem, zaowocowała triumfalnym powrotem Verdiego na scenę. Zapewne młodzieńcza odwaga sprawiła, że Boito bez obaw podjął współpracę z kompozytorem i bez drżenia pióra przysposobił dramat Szekspira do wymogów operowego libretta, tworząc dzieło niemal idealne. Doskonałość tchnęła w nie muzyka Verdiego.
   „Otello” w reżyserskiej interpretacji Davida Pountney’a i pod kierownictwem muzycznym Jacka Kaspszyka to jedno z największych wydarzeń sezonu 2023/2024 – pierwszego po przeszło dwuletnim remoncie gmachu opery. Utkana z podszeptów fałszywych sprzymierzeńców intryga zestawiona z pełną pasji muzyką wprowadzi nas w świat mrocznych tajemnic ludzkiego umysłu. Miłość, zazdrość, zbrodnia – temat tak samo nośny w czasach Szekspira, Verdiego i współczesnych. „Otello” to trzecia realizacja Davida Pountney’a w Poznaniu. Wcześniej w Teatrze Wielkim wyreżyserował „Portret” Mieczysława Wajnberga i „Rozwód Figara" Eleny Langer.
   W roli Otella w poznańskiej realizacji wystąpi walijski śpiewak Gwyn Hughes Jones i Dominik Sutowicz. Jako Jago zaprezentują się Dario Solari oraz Stanislav Kuflyuk. W roli Desdemony wystąpią Iwona Sobotka i Ruslana Koval. Solistom towarzyszyć będą chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Dziecięcy Chór Operowy. Za dekoracje odpowiada Raimund Bauer, kostiumy przygotowała Marie-Jeanne Lecca, a światło reżyseruje Fabrice Kebour.